P. 1
Rancangan Pengajaran Harian sains tahun 4

Rancangan Pengajaran Harian sains tahun 4

|Views: 33|Likes:
Published by Nida Nid
rancangan pengajaran sains tahun 4.benda hidup dan benda bukan hidup.penerapan nilai minat dan sifat ingn tahu terhadap alam .keperluan asas benda hidup dan benda bukan hidup
Mata Pelajaran :Sains
Tajuk :Benda Hidup dan Benda Bukan Hidup
Kelas :4 Bestari
Tarikh :05 Mac 2012
Masa :8:00 – 9:00 pagi (60 minit)
Bilangan Pelajar :30 orang pelajar
Kemahiran Proses Sains :Menciri dan mengelas
Pengetahuan Sedia Ada :Murid telah mengetahui manusia dan haiwan adalah benda hidup
Hasil Pembelajaran :Di akhir pembelajaran 80% daripada murid mengenalpasti benda hidup dan benda bukan hidup tanpa bantuan guru.
Kemahiran Berfikir (KB) :Menciri,mengumpul dan mengelas
Penerapan nilai :Minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling,yakin dan berdikari, bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar :Video dan slide power point
Sampul Tugasan :Gambar benda hidup dan benda bukan hidup
Langkah / Fasa
Masa (minit) Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit) -Pengenalan tajuk -Guru menunjukan gambar benda hidup dan benda bukan hidup
-Guru membimbing murid menamakan benda tersebut
-guru menjelaskan tajuk yang akan dipelajari -menunjukan slide power point gambar benda hidup dan bukan hidup di persekitaran murid

BBM-slide power point
Nilai –minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling
SDP – Elemen Seni Visual
Langkah 1
(15 minit ) -mengenalpasti ciri-ciri yang terdapat pada benda hidup

-Guru menunjukan video lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ yang mempunyai lirik dan gambar benda hidup
-Guru meminta murid menyanyikan lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ sambil meniru pergerakan di dalam video
-Guru meminta murid menyebut ciri-ciri benda hidup seperti yang terdapat dalam lirik lagu
BBM-video
KPS-memerhati
KB-mencirikan
Nilai –Yakin dan berdikari
KBT-Kinestik
SDP- Elemen Seni Muzik & Pergerakan
Langkah 2
(20 minit ) -Pengkelasan benda hidup dan benda bukan hidup -guru membekalkan sampul yang mengandungi gambar kepada kumpulan murid
-Murid mengelaskan gambar-gambar mengikut kumpulan benda hidup dan benda bukan hidup
-Pembentangan hasil kerja kumpulan
-Guru bertanyakan murid bagaimana pengkelasan dibuat
BBM-sampul berisi gambar
KPS-mengelaskan
KB-mengumpul dan mengelaskan
Nilai –bekerjasama
KBT-interpersonal
SDP –Elemen Seni Visual
Penilaian
(15 minit)









-membuat lembaran kerja -guru memberikan lembaran kerja mewarna dan mengelaskan benda hidup dan benda bukan hidup
-guru berbincang jawapan dengan murid dan membuat peneguhan
BBM-lembaran kerja
KPS- mengelaskan
KB-mengumpul dan mengelas
Nilai –yakin dan berdikari
SDP-Elemen Seni Visual
Penutup
(5 minit) -sesi soal jawab -Guru bertanyakan murid apa yang telah dipelajari dan meminta murid memberi contoh benda hidup dan benda bukan hidup KPS-Berkomunikasi
Nilai- yakin dan berani
rancangan pengajaran sains tahun 4.benda hidup dan benda bukan hidup.penerapan nilai minat dan sifat ingn tahu terhadap alam .keperluan asas benda hidup dan benda bukan hidup
Mata Pelajaran :Sains
Tajuk :Benda Hidup dan Benda Bukan Hidup
Kelas :4 Bestari
Tarikh :05 Mac 2012
Masa :8:00 – 9:00 pagi (60 minit)
Bilangan Pelajar :30 orang pelajar
Kemahiran Proses Sains :Menciri dan mengelas
Pengetahuan Sedia Ada :Murid telah mengetahui manusia dan haiwan adalah benda hidup
Hasil Pembelajaran :Di akhir pembelajaran 80% daripada murid mengenalpasti benda hidup dan benda bukan hidup tanpa bantuan guru.
Kemahiran Berfikir (KB) :Menciri,mengumpul dan mengelas
Penerapan nilai :Minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling,yakin dan berdikari, bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar :Video dan slide power point
Sampul Tugasan :Gambar benda hidup dan benda bukan hidup
Langkah / Fasa
Masa (minit) Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit) -Pengenalan tajuk -Guru menunjukan gambar benda hidup dan benda bukan hidup
-Guru membimbing murid menamakan benda tersebut
-guru menjelaskan tajuk yang akan dipelajari -menunjukan slide power point gambar benda hidup dan bukan hidup di persekitaran murid

BBM-slide power point
Nilai –minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling
SDP – Elemen Seni Visual
Langkah 1
(15 minit ) -mengenalpasti ciri-ciri yang terdapat pada benda hidup

-Guru menunjukan video lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ yang mempunyai lirik dan gambar benda hidup
-Guru meminta murid menyanyikan lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ sambil meniru pergerakan di dalam video
-Guru meminta murid menyebut ciri-ciri benda hidup seperti yang terdapat dalam lirik lagu
BBM-video
KPS-memerhati
KB-mencirikan
Nilai –Yakin dan berdikari
KBT-Kinestik
SDP- Elemen Seni Muzik & Pergerakan
Langkah 2
(20 minit ) -Pengkelasan benda hidup dan benda bukan hidup -guru membekalkan sampul yang mengandungi gambar kepada kumpulan murid
-Murid mengelaskan gambar-gambar mengikut kumpulan benda hidup dan benda bukan hidup
-Pembentangan hasil kerja kumpulan
-Guru bertanyakan murid bagaimana pengkelasan dibuat
BBM-sampul berisi gambar
KPS-mengelaskan
KB-mengumpul dan mengelaskan
Nilai –bekerjasama
KBT-interpersonal
SDP –Elemen Seni Visual
Penilaian
(15 minit)









-membuat lembaran kerja -guru memberikan lembaran kerja mewarna dan mengelaskan benda hidup dan benda bukan hidup
-guru berbincang jawapan dengan murid dan membuat peneguhan
BBM-lembaran kerja
KPS- mengelaskan
KB-mengumpul dan mengelas
Nilai –yakin dan berdikari
SDP-Elemen Seni Visual
Penutup
(5 minit) -sesi soal jawab -Guru bertanyakan murid apa yang telah dipelajari dan meminta murid memberi contoh benda hidup dan benda bukan hidup KPS-Berkomunikasi
Nilai- yakin dan berani

More info:

Published by: Nida Nid on Apr 01, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/24/2013

pdf

text

original

Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Tajuk Kelas Tarikh Masa Bilangan Pelajar :Sains :Benda Hidup dan

Benda Bukan Hidup :4 Bestari :05 Mac 2012 :8:00 – 9:00 pagi (60 minit) :30 orang pelajar

Kemahiran Proses Sains :Menciri dan mengelas Pengetahuan Sedia Ada :Murid telah mengetahui manusia dan haiwan adalah benda hidup Hasil Pembelajaran :Di akhir pembelajaran 80% daripada murid mengenalpasti benda hidup dan benda bukan hidup tanpa bantuan guru. :Menciri,mengumpul dan mengelas :Minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling,yakin dan berdikari, bekerjasama :Video dan slide power point :Gambar benda hidup dan benda bukan hidup

Kemahiran Berfikir (KB) Penerapan nilai

Bahan Bantu Mengajar Sampul Tugasan

Langkah / Fasa Masa (minit) Set Induksi (5 minit)

Isi Pelajaran

-Pengenalan tajuk

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran -Guru menunjukan gambar benda hidup dan benda bukan hidup -Guru membimbing murid menamakan benda tersebut -guru menjelaskan tajuk yang akan dipelajari

Catatan

-menunjukan slide power point gambar benda hidup dan bukan hidup di persekitaran murid BBM-slide power point Nilai –minat dan sifat ingin tahu terhadap alam sekeliling SDP – Elemen Seni Visual

Elemen Seni Muzik & Pergerakan BBM-sampul berisi gambar KPS-mengelaskan KB-mengumpul dan mengelaskan Nilai –bekerjasama KBT-interpersonal SDP –Elemen Seni Visual BBM-lembaran kerja KPS.Langkah 1 (15 minit ) -mengenalpasti ciri-ciri yang terdapat pada benda hidup Langkah 2 (20 minit ) -Pengkelasan benda hidup dan benda bukan hidup Penilaian (15 minit) -membuat lembaran kerja -Guru menunjukan video lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ yang mempunyai lirik dan gambar benda hidup -Guru meminta murid menyanyikan lagu ‘I Know What Living Thing Can Do’ sambil meniru pergerakan di dalam video -Guru meminta murid menyebut ciri-ciri benda hidup seperti yang terdapat dalam lirik lagu -guru membekalkan sampul yang mengandungi gambar kepada kumpulan murid -Murid mengelaskan gambar-gambar mengikut kumpulan benda hidup dan benda bukan hidup -Pembentangan hasil kerja kumpulan -Guru bertanyakan murid bagaimana pengkelasan dibuat -guru memberikan lembaran kerja mewarna dan mengelaskan benda hidup dan benda bukan hidup -guru berbincang jawapan dengan murid dan membuat peneguhan BBM-video KPS-memerhati KB-mencirikan Nilai –Yakin dan berdikari KBT-Kinestik SDP.mengelaskan KB-mengumpul dan mengelas Nilai –yakin dan berdikari SDP-Elemen Seni Visual .

Ini mungkin disebabkan murid keliru dengan sifat boleh bergerak yang dipunyai oleh benda bukan hidup seperti kereta.Penutup (5 minit) -sesi soal jawab -Guru bertanyakan murid apa yang telah dipelajari dan meminta murid memberi contoh benda hidup dan benda bukan hidup KPSBerkomunikasi Nilai.yakin dan berani Refleksi : 40% daripada pelajar tidak dapat membezakan benda hidup dan benda bukan hidup. .

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->