You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2013

Mata pelajaran Kelas Tarikh Bilangan Murid Bidang Tajuk Masa

: Pendidikan Seni Visual : 5 Bakawali : 15 April 2013 : .. /.. orang murid : Mencorak dan membuat rekaan : Pembalut kertas (capan geometri) : 9.10 pagi 10.10 pagi (60 minit)

Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat ; 1) 2) 3) 4) Menghasilkan gubahan corak dalam bentuk geometri. Mengaplikasikan gubahan corak geometri dalam pelbagai bentuk grid. Mempelbagaikan idea pemilihan warna dan susunan yang menarik. Menyebut semula jenis-jenis dan susunan grid yang telah dipelajari,

Alat dan bahan

: Kertas lukisan, cop berbentuk geometri, pensel, pembaris, cat air, palet, berus.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Kertas pembalut hadiah, contoh capan geometri, teka teki, contoh grid. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pembalut hadiah mempunyai corak di dalam grid. : Murid tidak pernah menghasilkan capan bergrid. Penerapan Nilai : Berani, kerjasama, kebersihan dan kerajinan.

Strategi Pengajaran

: 1. Belajar cara belajar - murid belajar dengan menggunakan deria yang berbeza iaitu visual, auditori dan kinestetik.

2. Konstruktivisme

- murid membina pengetahuan secara aktif berdasarkan pengalaman sedia ada berkenaan susunan corak geometri di dalam kertas pembalut hadiah.

KBKK

: Menjana dan menghasilkan idea penyusunan motif geometri dan grid yang sesuai serta penggunaan warna yang menarik untuk menghasilkan kertas pembalut hadiah.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID
Guru menyediakan soalan teka-teki di hadapan kelas.
Buat kaya bersama bonda, Boleh dihidang dihari raya, Badan saya macam roda, Cuba teka siapa saya. Dalam semak nampak besi, Dari jauh nampak cahaya, Saya ada tiga sisi, Cuba teka siapa saya. Buah pauh buah delima, Dihiris-hiris manis belaka, Empat sisi semuanya sama, Kalau pandai cubalah teka.

LANGKAH/ MASA

ISI KANDUNGAN

STRATEGI P&P / ABM/ NILAI

Set Induksi (5 minit)

Aktiviti teka teki.

Bahan Bantu Mengajar : Kertas teka-teki.

Murid menjawab tekateki yang diberikan oleh guru. Penerapan nilai : Kerjasama, berani.

Langkah 1 (10 minit)

Pengenalan kepada Capan Jenis-jenis susunan grid Menegak

Guru menerangkan asas mozek. Guru menunjukkan contoh gambar yang menggunakan teknik mozek. Murid mendengar penerangan guru dan

Penerapan nilai : Kerjasama.

BBM : Kertas pembalut hadiah yang mempunyai corak bergrid.

Melintang

melihat contoh hasil karya yang ditunjukkan oleh guru.

Condong

Contoh hasil capan geometri.

Langkah 2 (10 minit)

Edaran alat dan bahan serta tunjuk langkah-langkah bagi menghasilkan capan geometri di dalam grid.

Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan. Guru mengedarkan alat dan bahan kepada

Alat dan bahan : Kertas lukisan, cop geometri, warna air, palet, berus dan surat khabar.

Langkah-langkah: 1. Lipat kerta lukisan kepada beberapa bahagian sehingga membentuk grid. 2. Sapukan warna air pada permukaan cop berbentuk geometri menggunakan berus. 3. Lekapkan cop pada kertas lukisan mengikut corak yang dikehendaki.

setiap kumpulan. Guru menunjukkan langkah untuk menghasilkan corak berbentuk geometri di hadapan kelas. Murid mendengar arahan serta melihat langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru. Strategi pengajaran: Belajar cara belajar. Penerapan nilai : Kerjasama.

Langkah 3 (30 minit)

Proses penghasilan corak geometri. Murid melipat kertas. Murid menyapu warna yang sesuai pada cop

Guru memantau sambil membantu murid yang memerlukan bantuan semasa menyiapkan karya tersebut.

Alat dan bahan : Kertas lukisan, cop geometri, warna air, palet, berus dan surat khabar.

geometri. Murid mengecap di atas kertas lukisan.

Murid mendengar arahan guru dan melakukan aktiviti untuk menghasilkan lukisan teknik mozek.

Strategi pembelajaran : Konstruktivisme.

KBKK : Menjana dan menghasilkan idea untuk menyusun motif geometri serta pemilihan warna yang menarik dan sesuai.

Penerapan nilai : Kerajinan, kerjasama. Guru meminta beberapa orang murid ke hadapan Pengetahuan murid berkenaan jenis-jenis dan susunan grid. Gubahan corak capan geometri serta penggunaan warna yang bersesuaian. untuk membuat ulasan karya. Penilaian dibuat berdasarkan tiga tahap iaitu : Baik Sederhana Lemah Hasil karya murid. .

Penutup (5 minit)

Sesi apresiasi dan penilaian.

Penerapan nilai : Kerjasama, kebersihan.

Murid membuat ulasan di hadapan kelas. Murid diminta untuk mengemaskan meja dan alatan serta bahan yang telah digunakan.

Ulasan guru pembimbing / pensyarah : ............................................................................................................................................ ............................................................................................................................................

You might also like