P. 1
Rancangan Pengajaran Harian Tembikar

Rancangan Pengajaran Harian Tembikar

|Views: 126|Likes:

More info:

Published by: Molly Peter Laugahong on Apr 16, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

09/23/2013

pdf

text

original

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN KELAS BILANGAN PELAJAR TARIKH MASA: BIDANG: TAJUK TEMA : : : : : : : : PENDIDIKAN SENI

VISUAL 3 BAIDURI 30 ORANG MURID 21 FEBUARI 2012 8.30 - 9.30 pagi ( 60 MINIT) KRAF TRADISIONAL TEMBIKAR LABU SAYONG ( HIASAN ) LINGKARAN DAN PICITAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat 1. 2. Murid menggunakan plastisin untuk menghasilkan pelbagai bentuk tembikar Menguasai kemahiran psikomotor dan memahami langkah- langkah menyediakan tembikar 3. Mereka corak dan motif yang mudah pada tembikar

PENGETAHUAN SEDIA ADA : I. II. KBKK Murid pernah melihat hasil tembikar labu sayong Murid pernah menghasilkan tembikar berdasarkan pengetahuan sedia ada : Mencirikan/mengelaskan, menjana idea, merekacipta NILAI ABM BBM BAHAN RUJUKAN : : : : : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan. Komputer, LCD, gambar tembikar labu sayong, Labu Sayong yang telah siap kertas lukisan dan plastisin/ doh ( tepung gandum ) Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual membanding-membezakan,kreatif,

LANGKAH/

HASIL

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

Guru menunjukkan alat dan bahan Kecerdasan Pelbagai -Visual ruang ARAS 1: Murid menggunakan plastisin untuk menghasilkan pelbagai bentuk tembikar yang digunakan untuk membuat tembikar iaitu labu sayong. Guru mula mengaitkan labu sayong dengan topik pembelajaran Kecerdasan pelbagai: -Verbal-linguistik ABM : Paparan dari LCD -Slaid powerpoint -contoh gambar labu sayong Nilai: -kerjasama.Labu sayong PEMBELAJARAN 1. disiplin Langkah 1 ( 5 minit ) Perkaitan bahan.MASA Set Induksi ( 5 minit ) PEMBELAJARAN Mengenal Kraf Tradisional. Guru menunjuk cara membuat labu Nilai: . Murid bersoal jawab mengenai labu sayong yang dipamerkan oleh guru 3. Guru menunjukkan tayangan slaid gambar labu sayong dan menceritakan serba sedikit mengenai labu sayong. Guru menunjukkan contoh labu sayong yang telah siap 2. 2. *Plastisin boleh digantikan dengan doh( tepung gandum) BBM -tembikar labu sayong yang telah siap Langkah 2 ( 5 minit ) Pembahagian 1. Murid memerhati dan bersoal jawab di dalam bilik darjah 4. media dan teknik 1. Guru memberi penerangan mengenai tembikar labu sayong dan tugasan. 3.

Murid melakukan aktiviti secara bekerjasama. Menjana idea. kreatif dan inovatif Bekerjasama. Murid membuat rekaan dan corak pada tembikar yang dihasilkan dengan menggunakan lebihan plastisin yang digunakan. Setiap kumpulan terdiri daripada 2 orang 7. Kekemasan -Naturalis. baik hati. 3. Guru memberikan arahan kepada murid untuk melakukan aktiviti membuat tembikar secara berkumpulan. Guru meminta murid untuk membuat hiasan yang dihasilkan dengan menggunakan lebihan plastisin yang digunakan.Kumpulan sayong melalui tayangan slaid dari LCD bekerjasama. Bekerjasama. Guru meminta murid melakukan aktiviti secara bekerjasama bersama dengan rakan kumpulan Kontekstual psikomotor dan memahami langkah-langkah menyediakan tembikar KBKK: membanding beza. kekemasan.cara yang betul untuk menghasilkan labu sayong menggunakan teknik lingkaran atau picitan 6. peka. Ketelitian. 4. -Visual –ruang -Menciri dan membezakan Mereka corak dan motif yang mudah pada tembikar . Murid menghasilkan tembikar mengikut kumpulan Kecerdasan pelbagai: ARAS 3 : 2. disiplin ARAS 2 Menguasai kemahiran : 5. menjana idea ABM -Slaid powerpoint Langkah 2 (30 minit ) Aktiviti Kumpulan 1. Murid memerhati dan mendengar penerangan daripada guru tentang cara.

Kaedah: soal jawab. Penggunaan laras bahasa seni. jujur. keyakinan. 1. KBKK: kreatif. membandingbeza. jujur -Adakah mereka seronok melakukan aktiviti tersebut? -Kenapa? -Apa pendapat kamu tentang warna/ media yang digunakan? tembikar labu sayong tersebut. 3. Hasil kerja dipamerkan. Guru bertanyakan kepada muridmurid tentang perasaan masingmasing setelah dapat menyiapkan Visual-Linguistik Nilai: -berani. 2. berani. Nilai: Kerjasama. Guru meminta murid menilai keupayaan dan pendapat diri sendiri. 2. menjana idea Penutup ( 5 minit ) Peneguhan dan pemurnian 1. 4. Guru merumuskan topik pembelajaran secara keseluruhan.Langkah 3 ( 10 minit ) Sesi Apresiasi dan refleksi. Kumpulan lain akan membuat penilaian terhadap hasil kerja. kerjasama. 6. sumbangsaran KBKK: sumbangsaran. menjana idea . mempamerkan dan membentangkan hasil kerja murid. Guru memantapkan P&P dengan menjelaskan kelemahan dan kekuatan yanga ada pada hasil kerja yang dipamerkan. 5. Setiap kumpulan akan BBM: -tembikar labu sayong murid masing-masing ARAS 3 : Membuat pernyataan secara lisan tentang hasil kerja sendiri dan rakan.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->