You are on page 1of 4

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: TAHUN / TINGKATAN:

1.

Ciri-Ciri Kelas Tahun 5 Alfa a) Tahun b) Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelaja r telah mengetahui jenis-jenis solat yang telah difardukan ke atas umat Islam. 2. Pelajar boleh menggunakan perisian asas MS PowerPoint, MS Word dan MS Excel 60 minit

2. 3.

Peruntukan Masa Tema Pelajaran / Topik

Ibadah / Solat Berjamaah

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat: Aras 1 Menyatakan pengertian, hukum dan niat solat berjamaah. Aras 2 Tunjukcara atau menerangkan kedudukan imam dan makmum dalam solat berjamaah. Aras 3 Menyenaraikan kelebihan solat berjamaah. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. Berdisiplin Menghormati pemimpin Tekun Sentiasa menjaga kebersihan Menyusun mengikut keutamaan Menyusun data dalam bentuk pengurusan grafik berkaitan. Membanding dan membeza Sumbangsaran dan menyenarai

4.

a) Hasil Pembelajaran

b) Nilai Murni

c) KBKK

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan pengertian solat berjamaah 2. Menyatakan hukum solat berjamaah 3. Membaca lafaz niat solat berjamaah 4. Menerangkan kedudukan imam dan makmum dalam solat berjamaah 5. Menyenaraikan kelebihan solat berjamaah 1. Menempah bilik komputer dan projektor LCD. 2. Menyediakan soalan latihan dalam MS PowerPoint dan MS Excel. 3. Menyediakan slaid pengertian, hukum, lafaz niat dan

5.

Objektif Pembelajaran

6.

Persediaan TMK

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: TAHUN / TINGKATAN: kelebihan solat berjamaah. 7. Penerapan TMK 1. Membuka komputer dan menjawab soalan latihan dalam MS PowerPoint dan MS Excel. 2. Menghantar tugasan yang telah dicetak. 1. 2. 3. Buku Teks Carta Kamera Digital

8.

Persediaan Guru Bukan TMK

1. Set induksi: Menunjukkan gambar masjid (PowerPoint) dan bersoal jawab mengenai fungsi masjid kepada umat Islam dan kaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari. (5 minit) 2. Pencetusan idea: Bersoal jawab berkaitan dengan tajuk. Persembahan MS PowerPoint tentang maksud, hukum, lafaz niat dan kelebihan solat berjamaah. (15 minit) 3. 9. Aktiviti Pelajaran Penstrukturan semula idea: Mengakses internet dan menghasilkan tugasan dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran(15 minit)

4. Aplikasi idea: Mengadakan sesi perbincangan dalam kumpulan untuk Menulis kelebihan solat berjamaah berbentuk carta pengkelasan. (10 minit) 5. Penilaian: Penilaian guru secara lisan berlaku dalam proses pengajaran dan pembelajaran. (10 minit) 1. Penutup: Refleksi pelajaran (5 minit) 1. Mengemukakan soalan-soalan berkaitan dengan kegunaan masjid dan kaitkan dengan tajuk pengajaran. 2. Meminta pelajar melihat persembahan MS PowerPoint tentang pengertian, hukum, lafaz niat, kedudukan imam/makmum dan kelebihan solat berjamaah.

10. Aktiviti Guru

3. Meminta pelajar menjawab soalan interaktif dan subjektif yang dipaut ke MS PowerPoint, MS Excel dan MS Word. 4. Memantau dan membimbing pelajar. 5. Menerima tugasan yang bercetak dari setiap kumpulan.

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: TAHUN / TINGKATAN: 1. Memerhati, berfikir dan memberi balas mengenai fungsi dan aktiviti masjid kepada umat Islam. 2. Menjawab soalan guru. 3. Menyaksikan dan membuat catatan mengenai Persembahan MS PowerPoint untuk memahami isi pelajaran. 11. Aktiviti Pelajar 4. Membuka komputer, fail MS PowerPoint, MS Excel dan MS Word untuk menjawab soalan interaktif. 5. Perbincangan dalam kumpulan untuk mengakses Internet bagi menyelesaikan tugas yang diberi. 6. Setiap kumpulan menghantar tugasan yang dicetak kepada guru. 12. 13. Liputan Kurikulum Keperluan Khusus Tidak berkenaan

Tidak berkenaan

14.

Literasi

Tidak berkenaan

15.

Numerasi

Tidak berkenaan Pengajaran dan pembelajaran.

16.

a) Penilaian Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa Perkara seperti yang berikut: b) Refleksi 1. Menjawab soalan guru 2. menyelesaikan tugasan 3. Penilaian rakan sebaya 1. Adakah hasil pembelajaran tercapai pada akhir sesi Pengajaran dan pembelajaran? Jika ya/tidak, sila beri ulasan. .. 2. Adakah proses p & p dapat berjalan lancar dengan Bantuan TMK? Jika ya/tidak, sila berikan ulasan. .. 3. Adakah para pelajar berjaya menghasilkan tugasan Yang baik dengan bantuan ruang forum dan internet? Jika ya/tidak, sila berikan ulasan.

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: TAHUN / TINGKATAN: 4. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk Membaiki kelemahan dan masalah yang timbul semasa Pengajaran? . Rujukan bukan TMK Carta Buku Teks Kamera digital 17. Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK Rujukan TMK Slaid persembahan sebagai BBM. Perisian MS Word. Internet dan alamat laman web. Gambar-gambar yang dipindahkan dari kamera digital ke komputer http://solat.com/and/res/t05.html http://member.tripad.com/lawak2000/najis.htm http://www.al-azim.com/masjid/infoislam/ibadah/home.htm http://perlakuan

18.

Laman Web

You might also like