You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kelas Jumlah Murid Masa Tarikh Tema Tajuk Subtajuk

: Kajian Tempatan : 5 Gemilang : 31 orang : 11.30 tengahari hingga 12.30 tengahari (60 minit) : 22 Ogos 2013 : Tema : Unit 3 Sejarah Negara Kita KesultananMelayu Melaka

: Aktiviti C :Melaka sebagai Pusat Kegiatan Ilmu, Pusat penyebaran agama Islam

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat: i. Melengkapkan 2 daripada 3 jadual cara kedatangan dan penyebaran agama Islam dengan betul ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peranan istana Melaka dengan betul iii. Melakar peta minda tentang Melaka sebagai pusat penyebaran

agama Islam dan pusat kegiatan ilmu.

Isi Pelajaran

Cara kedatangan dan penyebaran agama Islam dan Melaka sebagai Pusat Kegiatan Ilmu di Melaka

Penerapan Nilai Murni

Bekerjasama, semangat bermasyarakat, keberanian, kesyukuran, menghargai, berbangga, berani, yakin

Unsur Patriotisme Pengetahuan Sedia Ada

: :

Berbangga dengan sejarah negara kita, Malaysia Murid mengetahui sejarah kegemilangan Melaka

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik

Kemahiran bernilai tambah :

i.

Kecerdasan pelbagai : Visual ruang ,kinestatik, verbal linguistik , interpersonal, intrapersonal,

ii. Kemahiran Generik : berpusatkan murid dan kolaboratif,


koperatif, berpusatkan bahan

iii. Kemahiran Berfikir

: Mendengar, memproses maklumat,

menganalisis maklumat, mereka cipta

iv. KBKK: Menghubungkait, merangsang pemikiran, menjana idea,


menganalisis, membuat kesimpulan

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :

BAHAN 1. Gambar rumah ibadat 2. Kertas sebak 3. Pen marker 4. lembaran kerja 5. jadual penyebaran Islam 6. Soalan kuiz

KUANTITI 1 set 5 5 31 set 1 1 set

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Murid ditunjukkan dengan gambar-gambar rumah ibadat. 2. Guru dan murid bersoal jawab mengenai gambar. 3. Guru mengaitkan isi perbincangan dengan tajuk pengajaran iaitu Pusat

KBKK

Isi pelajaran: Rumah ibadat

- Menghubungkait
Kemahiran Generik

Nilai Murni

- Berpusatkan guru

Menghormati

Penyebaran Agama Islam dan Melaka sebagai Pusat Kegiatan Ilmu. Kecerdasan Pelbagai Soalan guru: Apakah yang kamu dapat rumuskan dalam gamba? Apakah agama rasmi

- Visual spatial - Interpersonal - Verbal linguistik


Kemahiran Berfikir:

negara kita?

- Mendengar - Memproses maklumat - Memberikan pendapat

BSPP: Gambar rumah ibadat

Langkah 1 (15 minit)

1. Murid ditayangkan dengan


sebuah klip video menggambarkan perniagaan di zaman Melaka.

KBKK

Isi Pelajaran: Cara kedatangan penyebaran Islam di Melaka

- Merangsang pemikiran - Menghubungkait


Kemahiran Generik

2. Murid diminta untuk memberi


pendapat tentang video yang ditonton.

-peranan pedagang dari Sumatera -pedagang Islam -peranan ulama

- Berpusatkan bahan - Berpusatkan murid


Kecerdasan Pelbagai

3. Murid mendengar penerangan


guru dan guru mengaitkn tentang cara kedatangan dan penyebaran agama Islam secara menyeluruh.

-perkahwinan

- Interpersonal - Kinestetik - Intrapersonal Kemahiran Berfikir: Nilai Murni

4. Murid diedarkan dengan


lembaran kerja.

- Yakin - Menghargai
BSPP: Video, Lembaran kerja, jadual kedatangan Islam

5. Beberapa orang murid dipilih


secara rawak untuk ke hadapan kelas dan melengkapkan jadual tentang

- Mendengar - Memproses maklumat - Menganalisis maklumat

cara penyebaran Islam di papan putih. STRATEGI: Direktif, Mediatif

6. Murid diminta untuk


melengkapkan lembaran kerja yang diberi.

Langkah 2 (10 minit)

1. Murid dibahagikan kepada lima


kumpulan dan setiap kumpulan dibekalkan dengan sampul surat mengandungi kertas gambar yang perlu dicantum.

KBKK: -Menjana idea

Isi Pelajaran: Melaka kegiatan sebagai ilmu pusat dan

Kemahiran Generik: -Berpusatkan bahan -Berpusatkan murid

peranan istana.

- pertemuan ulama - kegiatan dakwah - penyaduran buku - penyimpanan buku


Nilai Murni

2. Murid diminta melengkapkan


gambar puzzle tersebut dan berbincang tentang gambar tersebut.

Kecerdasan pelbagai: -kinestetik -linguistik

3. Murid menerangkan gambar


yang dicantum sambil dibantu guru.

- Berusaha - bekerjasama
Kemahiran Berfikir:

4. Setelah selesai berbincang


dengan guru, murid diminta untuk menjawab lembara kerja.

- Memproses maklumat

BSPP: puzzle, lembaran kerja

Langkah 3 (25 minit)

1. Semua murid dibiarkan kekal

KBKK

Isi pelajaran

dalam kumpulan yang sama.

- Menjana idea - Menganalisis


Kemahiran Generik

- Melaka sebagai Pusat


Penyebaran Islam dan Pusat Kegiatan Ilmu

2. Setiap kumpulan
dibekalkan dengan kertas sebak dan juga pen marker.

3. Setiap kumpulan diminta untuk


melaka sebuah peta minda merangkumi cara kedatangan dan penyebaran agama Islam dan Melaka sebagai Pusat Kegiatan Ilmu di Melaka

- Koperatif - Berpusatkan bahan - Berpusatkan


kolaboratif murid dan

Nilai Murni

- Bekerjasama

BSPP: Kecerdasan Pelbagai -Kertas sebak dan pen marker

4. Wakil setiap kumpulan diminta


untuk menerangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.

Kinestatik Interpersonal Verbal linguistik Visual-ruang

5. Kumpulan yang dapat melakar


peta yang paling kemas dan cantik diberikan ganjaran.

Kemahiran Berfikir

- Mereka cipta

Penutup (5 minit)

1. Guru mengimbas semula


secara ringkas isi pelajaran yang telah dipelajari dengan menguji murid melalui soalan kuiz.

KBKK -Membuat kesimpulan

Nilai Murni

- Berani - Menghargai - Berbangga


BSPP:

Kemahiran Generik: -Berpusatkan murid

2. Guru dan murid bersoal jawab


berkaitan dengan isi pelajaran yang telah dipelajari . Kecerdasan Pelbagai: -Verbal linguistik

- Soalan kuiz
Soalan guru:

3. Guru membuat rumusan


tentang isi pelajaran dan menerapkan nilai.

1. Sebutkan cara
penyebaran Islam di

Melaka

2. Apakah peranan
istana di Melaka?

You might also like