You are on page 1of 9

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN : 4 NEGERI: PERAK ( HULU PERAK )

NAMA KUMPULAN:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1 MINGGU 2 WAKTU 4 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Gemilang Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Diorama


3.1 PERSEPSI ESTETIK

Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Akuarium


3.2 APLIKASI SENI 3.2.1 Media 3.2.1.1 Alat 3.2.1.2 Bahan 3.2.2 Proses dan Teknik 3.2.2.1 Teknik Gabungan pelbagai teknik
3.3 EKSPRESI KREATIF

3.4 APRESIASI SENI 3.4.1 3.4.2 3.4.3

STANDARD PEMBELAJARAN

3.1.1 Unsur Seni 3.1.1.1, 3.1.1.2 3.1.2 Prinsip Rekaan 3.1.2.1 , 3.1.2.2

3.3.1 3.3.2 3.3.3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk) 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat diorama . 2. Menghasilkan diorama dengan menggabungkan pelbagai teknik. 3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari. . 1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1) 2.Guru menunjuk cara menghasilkan diorama dengan mengaplikasikan kepelbagaian teknik. ( origami, lukisan, catan ) (EK2) 3. Murid menghasilkan diorama menggunakan kepelbagaian teknik. (EK3) (EK4) 4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5).

AKTIVITI PdP

EMK
BAHAN BANTU BELAJAR

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat diorama berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

I REFLEKSI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU 2 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Gemilang Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Diorama


3.1 PERSEPSI ESTETIK

Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Akuarium


3.2 APLIKASI SENI 3.2.1 Media 3.2.1.1 Alat 3.2.1.2 Bahan 3.2.2 Proses dan Teknik 3.2.2.1 Teknik Gabungan pelbagai teknik

STANDARD PEMBELAJARAN

3.1.1 Unsur Seni 3.1.1.1, 3.1.1.2 3.1.2 Prinsip Rekaan 3.1.2.1 , 3.1.2.2

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk) 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat diorama. 2. Memulakan proses penghasilan diorama dengan menggunakan kepelbagaian teknik . 3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.

AKTIVITI PdP

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual. ( EK1) 2. Guru menunjuk cara menghasilkan diorama dengan mengaplikasikan kepelbagaian teknik. (EK4) 3. Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses diorama (EK2,EK3)

EMK
BAHAN BANTU BELAJAR

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK5), TMK dan Nilai murni

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat diorama berdasarkan dua Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 10 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

I REFLEKSI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2 MINGGU MINGGU 2 2 WAKTU 4 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Gemilang Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Diorama

Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Akuarium


3.3 EKSPRESI KREATIF

3.4 APRESIASI SENI 3.4.1 3.4.2 3.4.3

STANDARD PEMBELAJARAN

3.3.1 3.3.2 3.3.3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk) 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat diorama. 2. Menghasilkan diorama dengan menggunakan kepelbagaian teknik. 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

AKTIVITI PdP

1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas(EK1) 2.Murid memulakan aktiviti proses penghasilan diorama. (EK2) 3..Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)

EMK
BAHAN BANTU BELAJAR

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat diorama berdasarkan empat Standard Kandungan.
Pada Akhir pengajaran 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

I REFLEKSI

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Penyediaan alat dan bahan

Membalut kotak supaya lebih kemas dan menarik.

Menghasilkan hidupan yang terdapat di dalam akuarium. ( lukisan )

Menghasilkan hidupan yang terdapat di dalam akuarium. ( catan )

Menghias kotak menjadi akuarium

Hasil akhir

You might also like