You are on page 1of 4

RANCANGAN MENGAJAR SENI VISUAL

TAHUN SATU

PERKARA TINDAKAN CATATAN


Kelas 1 Satria

Bilangan Pelajar 25 orang

Tarikh 14 Disember 2009

Masa 10.00 pagi hingga 11.00 pagi

Bidang Menggambar

Tajuk Lukisan

Kemahiran/ Tema Buah- buahan

Pengetahuan Sedia Ada i.Murid- murid pernah melihat, merasa,


menyentuh buah- buahan.
Objektif
Aras 1
i.Merasa dan mengesan pelbagai permukaan di
persekitaran.
Aras 2
i.Meneroka pelbagai bekas kesan permukaan yang
diperolehi di atas kertas secara gosokan.
Aras 3
Hasil Pembelajaran i.Menceritakan kesan jalinan yang diperolehi.

Pada akhir pembelajaran, murid- murid dapat:

1.Merasa, mengenal dan menyatakan kesan


jalinan di atas pelbagai permukaan bahan yang
berlainan.
Kemahiran Berfikir 2. Berlatih mengawal motor halus dalam
penggunaan bahan dan alat.
Penerapan Nilai Kritis – Mencirikan, mengelaskan

Bahan Bantu Mengajar Kreatif -Menjana idea

Bekerjasama, kekemasan, kebersihan

Keperluan
Contoh Hasil Kerja Guru

*Bahan: kertas lukisan, pensel warna @ krayon

*Rujukan: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni


Visual.

Pelaksanaan

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Fasa/ Masa Pembelajaran
Set Induksi Nyanyian lagu 1.Guru menunjukkan lirik lagu buah- Lirik lagu melalui
nasyid “Buah- buahan. paparan LCD
(10 minit)
buahan”
2. Murid- murid diperdengarkan dengan Nyanyian ikut
lagu nasyid buah- buahan. lirik

3. Murid- murid bernyanyi sambil


mengikut lirik lagu dan bertepuk
tangan.

4. Guru adakan sesi soaljawab. Soalan-


soalannya:-

1) Lagu apakah yang kamu nyanyikan


Bersyukur
tadi?
dengan nikmat
Allah
2) Apakah nama buah- buahan yang
kamu tahu?

3) Bila kamu menyentuh buah- buahan


tersebut apa yang kamu rasa?

Guru mengaitkan aktiviti di atas dengan


tajuk.
Perkaitan bahan,
media dan teknik
Langkah 1
Penyampaian Guru menunjukkan contoh bahan Gambar yang

seperti pokok, dinding, lantai dan kasut. berkaitan.


(5 minit) Mengenali bentuk
jalinan
Langkah 2
Cintai alam
Guru membawa murid melawat
sekitar
(10 minit) kawasan sekolah dan murid murid
berpeluang merasa dan mengesan
pelbagai permukaan di persekitaran.

Bersoaljawab dengan guru. Guru


mengaitkan dengan alam sekeliling kita
yang boleh digunakan dalam teknik
jalinan ini.
Kesan Jalinan

Langkah 3
Guru menunjukkan 3 contoh lukisan
(5 minit)
bergambar berasaskan teknik jalinan.

Merasa, mengenal dan menyatakan


kesan jalinan di atas pelbagai
permukaan bahan yang berlainan.
Menggambar

Langkah 4
Kekemasan dan
Guru menunjukkan cara menghasilkan
(20 minit) kebersihan
pelbagai jenis jalinan.

Murid- murid memerhatikan dan


menjalankan aktiviti bebas
mengeksploitasi bahan- bahan tersebut
sambil mendengar lagu.

Murid- murid mengemas kelas selepas


aktiviti dijalankan.
Sesi Apreasiasi
Penilaian dan Refleksi
Penutup
Guru menunjukkan hasil kerja murid
(10 minit )
dan mempamerkannya.

Murid menilai keupayaan dan pendapat


diri sendiri:

1)Adakah seronok menjalani aktiviti


ini?
2)Lukisan manakah yang anda sukai?
3)Kenapa anda sukai lukisan tersebut?

Guru merumuskan dan menerangkan


tentang kelebihan dan kekurangan yang
terdapat pada hasil kerja murid- murid

Murid- murid menyanyikan semula lagu


tersebut dengan menunjukkan lukisan
masing- masing.

You might also like