You are on page 1of 6

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun : Tahun 5 Ibnu Abbas 2
Bidang Kegiatan : Membentuk dan Membuat Binaan – Topeng
Tajuk : Topeng Perasaan
Tarikh : 25 Februari 2010
Masa : 11. 40 – 12. 40 ( 60 minit )

Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid menghasilkan Topeng Perasaan yang pelbagai.

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan secara lisan jenis-jenis perasaan.
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang di perlukan untuk menghasilkan
topeng perasaan.
3. Menghasilkan topeng pelbagai perasaan.

Keperluan :
1. Alat - gunting
2. Bahan - kertas lukisan, gam, krayon, warna pensel.
3. Rujukan - Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR) Tahun 5.

Pengalaman Sedia Ada : murid-murid mengetahui jenis-jenis perasaan.

Penerapan Nilai : kreativiti, cermat, bersih.


ABM/BBM : gambar jenis-jenis perasaan dan contoh topeng perasaan
yang telah mereka hasilkan.

Prosedur :
1. Guru menentukan aras pembelajaran supaya bersesuaian dengan
tahap murid.
2. Guru merancang strategi pembelajaran dengan menerapkan Teori
Kecerdasan Pelbagai, Pembelajaran Konstrukivisme,
Pembelajaran Kolaboratif, dan elemen KBKK.
3. Memulakan aktviti pengajaran dan pembelajaran dengan set
induksi iaitu menyanyi bersama murid serta mempamerkan contoh
hasil karya topeng perasaan yang telah siap serta contoh-contoh
gambar yang menggambarkan perasaan.
4. Guru menunjukkan alat dan bahan yang diperlukan untuk membuat
topeng muka perasaan.
5. Guru menerangkan proses untuk menghasilkan topeng perasaan.
6. Guru membimbing murid-murid melakukan aktiviti menghias topeng
muka perasaan dalam bidang membentuk dan membuat binaan.
7. Apresiasi dan refleksi.
8. Penutup-sosial.
BUTIRAN KEGIATAN HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI P&P

Set Induksi (5 minit)


1. Guru mempamerkan gambar - murid menyatakan setiap jenis Teori Kecerdasan
pelbagai jenis perasaan dan perasaan yang ditunjukkan oleh Pelbagai
meminta murid menyatakan jenis- guru. -interpersonal
jenis perasaan yang ditunjukkan. -intrapersonal
 Sedih -verbal linguistik
 Gembira -visual spatik

 Marah
 Takut

2. Guru meminta murid membuat


aksi perasaan berdasarkan
gambar yang ditunjukkan oleh
guru.

3. Guru menjelaskan tajuk - murid-murid dapat mengenal

pelajaran iaitu Topeng dan pasti jenis-jenis topeng.

menjelaskan jenis-jenis topeng.


 Topeng mata
 Topeng serkup
 Topeng jari
 Topeng muka

Aktiviti 1 - Set Peralihan Aras 1


(10 minit)
1. Guru menjelaskan bahan dan - murid-murid dapat Teori Kecerdasan
alat yang diperlukan untuk menyenaraikan alat dan bahan Pelbagai
menghasilkan topeng mata. yang diperlukan untuk membuat -interpersonal
 Gunting topeng perasaan.
 Krayon
 Warna pensel
 Pensel
 Kertas lukisan

Aktiviti 2 - Set Perkembangan Aras 2


(25 minit) Teori Kecerdasan
1. Guru membuat penerangan -murid memerhatikan langkah- Pelbagai :
secara ’hands-on’ di hadapan langkah yang ditunjukkan oleh - kecerdasan ruang
murid-murid tentang cara-cara guru untuk menghasilkan topeng
untuk membuat topeng perasan. perasaan. -Pembelajaran
Konstruktivisme
Aras 3
Langkah 1:

2. Guru mengarahkan murid


untuk memulakan aktiviti.

2. Guru membimbing murid


menyiapkan lukisan topeng
perasaan sehingga topeng
tersebut siap diwarnakan.
 Setiap murid
dikehendakuntuk melukis
muka yang melambangkan
perasaan murid pada ketika
itu.

Langkah 2:
 Murid dikehendaki untuk
mewarnakan lukisan yang
muka-perasaan yang telah
mereka hasilkan sebelum ini.

Langkah 3 :

 Setelah siap diwarnakan,


murid dikehendaki untuk
menggunting bentuk muka
yang melambangkan
perasaan.

Aktiviti 3 - Set Apresiasi dan


Refleksi
(7 minit)
1. Guru mengumpul hasil kerja -murid dapat membuat banding Teori Kecerdasan
murid mengikut kategori. beza terhadap hasil karya Pelbagai
 Lemah kumpulan-kumpulan masing- -intrapersonal
 Sederhana masing. -interpersonal
 Baik
2. Guru memberi peluang -
kepada kumpulan-kumpulan lain
untuk memberi komen kepada
hasil karya yang telah
dipamerkan oleh guru di hadapan
kelas.

Penutup - Sosial (3 minit)


1. Guru meminta semua murid - murid dapat menyanyi mengikut -penutup sosial
bangun dan menyanyikan lagu nyanyian guru.
’Jika Anda Gembira’ - murid menghargai hasil kerja
masing-masing.

Refleksi :

You might also like