RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh Masa Tahun Tema Tajuk
: : : : :
1Julai 2010 11.00 pagi ± 12.00 tengahari ( 60 minit ) 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai
Pakej/ Modul : HPU :
11.0 Mem
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh Masa Tahun Tema Tajuk
: : : : :
1Julai 2010 11.00 pagi ± 12.00 tengahari ( 60 minit ) 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai
Pakej/ Modul : HPU :
11.0 Mem
Copyright:
Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh Masa Tahun Tema Tajuk
: : : : :
1Julai 2010 11.00 pagi ± 12.00 tengahari ( 60 minit ) 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai
Pakej/ Modul : HPU :
11.0 Mem
Copyright:
Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
Tahun : 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan)
Tema : Hargai Warisan Kita
Tajuk : Alat Muzik Tradisional Malaysia
Pakej/ Modul : Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis.
HPU : 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang
didengar, ditonton,dibaca atau dialami
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi
dan gaya pembacaan yang sesuai
11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton
atau dibaca
HPK : 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara
yang tersurat dan tersirat. 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. 11.3 Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca.
HHP : Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.
Aras 1 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Aras 1 (ii) Mencatat nota dalam bentuk grafik.
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1. Menyebut lapan jenis alat muzik tradisional Malaysia. 2. Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3. Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dalam bentuk jadual.
Pengisian Kurikulum :
Sistem Bahasa :
i) Sebutan dan intonasi: Membaca dengan sebutan dan intonasi yang
i) Kecerdasan Pelbagai : Linguistik,Interpersonal, Muzik
ii) Kemahiran Berfikir :mengesan, mengkategori iii) Kajian Masa Depan iv) Pembelajaran kontekstual :
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid
Kemahiran generik : Kemahiran Belajar
Penekanan Konsep 5P
i) Penggabungjalinan : kemahiran bertutur, membaca, menulis
ii) Penyerapan ilmu : Pendidikan Muzik; Nilai murni : baik hati iii) Pemulihan : Membaca kosakata secara latih tubi iv) Pengayaan : membuat buku skrap alat-alat muzik tradisional v) Penilaian : Membuat jadual jenis alat muzik
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
i) Bahan Multimedia :LCD, CD ii) Bahan Bercetak :poster iii) Bahan Maujud : kompang, serunai
Pengetahuan Perlu Ada :
i) Murid pernah melihat alat-alat muzik seperti serunai, kompang dan
lain-lain.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan
dan Masa Pembelajaran Set Induksi Alat-alat muzik: Guru membawa (5 minit) Kompang kompang dan serunai serunai dan meminta 2 orang Kemahiran murid memalu belajar(mentafsir kompang dan meniup maklumat) serunai tersebut. Bersoal jawab dengan murid mengenai kegunaan kompang. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari ini. Langkah 1 Petikan teks: Murid diberikan SP:Koperatif (10 minit) Alat-alat Muzik Tradisional petikan. Malaysia. Murid membaca (Lampiran A) petikan dengan gaya 1.Membranofon dan intonasi yang betul. Guru meminta beberapa orang murid PP(Berpusatkan membaca petikan murid) dengan kuat. Murid lain mendengar dan memberi komen 2. Kordofon mengenai intonasi dan nada.
Langkah 2 Alat-alat Muzik Murid duduk dalam PP(Berpusatkan
(10 minit) mengecam dan kumpulan dan murid) menyebut nama alat- dikehendaki alat muzik. berbincang mengenai jenis alat-alat muzik SP:Koperatif dan dari setiap kaum. Kolaboratif Wakil murid dikehendaki ke KBT hadapan kelas dan -Verbal linguistik menyebut nama alat- alat muzik tersebut. Nilai: kerjasama Langkah 3 Tayangan slaid (gambar) : Guru menayangkan KB (15 minit) Alat muzik tradisional slaid gambar alat (mentafsir Melayu muzik tradisional dari maklumat) Alat muzik tradisional kaum Melayu, Cina SP:Kontek luar Cina dan India. Alat muzik tradisional Guru turut memberi BBM: LCD, India penerangan mengenai laptop asal usul sesuatu alat muzik. Nilai: berani Murid dikehendaki mencuba menyebut semula jenis alat-alat muzik berdasarkan sesuatu kaum.
Langkah 4 Latihan 3 Murid dikehendaki KB(menyatakan
( 15 minit) Membuat jadual: membuat jadual serta sebab dan Jenis alat muzik menulis jenis alat alasan) tradisional kaum muzik tradisional. Melayu, cina dan Murid diminta mengisi India. jadual tersebut dengan menulis jenis alat muzik dari kaum Melayu, Cina dan India. Guru berbincang dengan murid jawapan yang tepat. Penutup Murid diperdengarkan KG;TMK ( 5 minit ) dengan lagu-lagu etnik kratif daripada pita Nilai Murni: rakaman. menghargai Guru memaklumkan warisan Negara kepada murid mengenai alat muzik BBM: pita yang digunakan dalam rakaman lagu tersebut. Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran serta menekankan kepada aspek nilai yang terdapat semasa aktiviti hari ini.