You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Ariff

Tema : Pertanian

Tajuk : Buah Seribu Khasiat

Tarikh : 1 Mac 2010

Hari : Isnin

Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

Bil. Murid : 35 orang / 35 orang

Fokus Utama :

Membaca :

6.6 Aras 1 ( i ) Mengumpul maklumat daripada bahan yang dibaca untuk


membuat ramalan.

6.6 Aras 1 ( ii ) Menentukan kesesuaian maklumat yang terdapat dalam teks untuk
membuat ramalan.

Fokus Sampingan :
Menulis :
9.2 Aras 3 ( I ) Membuat karangan ringkas berkaitan petikan yang dibaca.

Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharap murid-murid dapat :
1. Membaca :
a ) Mengumpulkan maklumat daripada bahan yang dibaca untuk membuat ramalan.
b ) Menentukan kesesuaian maklumat yang terdapat dalam teks untuk membuat ramalan.
2. Menulis :
a ) Menulis karangan ringkas atau pendapat tentang tajuk yang telah dipelajari.

Sistem Bahasa :
1. Tatabahasa :
 kata keterangan
2. Kosa Kata :
 dikomersialkan
 masyarakat tempatan
 organik
 System penghadaman
 kolesterol
Pengisian Kurikulum :
1. Ilmu : Sains Pertanian
2. Nilai : Kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah :


Kemahiran Berfikir – Menjana idea, Merumus

Bahan Bantu Mengajar :


Carta, gambar, lembaran kerja petikan.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN


Soalan :
Set Induksi 1.Apakah nama buah-buahan tempatan 1. Murid bersoal jawab tentang Kecerdasan
( 5 minit ) yang terdapat di negara kita ? buah-buahan tempatan. Pelbagai :
2.Adakah gambar buah ini termasuk dalam 2.Guru mengaitkan jawapan -Naturalis
golongan buah-buahan tempatan ? murid dengan tajuk pelajaran
hari ini “ Buah Seribu Khasiat ”.
Langkah 1 1.Buah- buahan tempatan seperti betik, Murid diminta membaca petikan
( 10 minit ) ciku ,duku, rambutan dan sebagainya yang disediakan secara senyap
2.Ya. serta memahami maksud petikan
Petikan menceritakan tentang buah keseluruhan.
seribu khasiat.
Teknik SQ3R-Survey (Tinjau).

Langkah 2 Sebutan dan intonasi . 1.Murid diminta membaca BBM


( 5 minit ) Teknik SQ3R petikan secara individu 1.Lampiran
R-Read – (Baca ) mengukut intonasi dan gaya petikan “ Buah
bahasa yang betul . Seribu Khasiat ”
Strategi
2. Guru mengarahkan murid -Kolaboratif
membaca secara kumpulan -Penerangan
dengan kuat mengikut intonasi Nilai
dan gaya bahasa yang betul . -Kerjasama
KBKK
-Menjana idea
Langkah 3 Petikan: Murid berbincang secara lisan Strategi
( 10 minit ) Isi-isi penting: dengan guru tentang petikan -Kolaboratif
-buah naga atau pitaya yang telah dibaca. -Perbincangan
-tanam secara organik KBKK
-kaya dengan vitamin C dan kerotin. -menjana idea
Soalan: -mengkategori
1.Apakah nama lain untuk buah naga? -mencatat
2. Bagaimanakah buah naga ditanam ?
3.Apakah vitamin yang terdapat dalam
buah naga ?
Teknik SQ3R :
Q –Question-penyoalan
-pertanyaan

Langkah 4 Soalan: 1. Guru membacakan soalan Strategi


( 10 minit ) 1.Buah naga berasal dari mana ? berdasarkan petikan . -Soal jawab
1.Apakah yang dimaksudkan dengan frasa 2. Murid menjawab soalan- KBKK
ditanam secara organik? soalan yang dibacakan oleh -Menjana idea
3.Pada pendapat kamu adakah buah naga guru . -Mencatat
ini akan mendapat permintaan yang -Mengkategori
tinggi dalam pasaran tempatan ?
Jawapan:
1.Buah naga berasal dari negara Mesir.
2.Maksud frasa ditanam secara organik
bermaksud ialah ditanam dengan tidak
menggunakan baja kimia dan tidak
menggunakan racun perosak .

3.Ya,buah naga akan mendapat


permintaan yang tinggi dalam pasaran
tempatan kerana rasanya yang dsedap
dan mempunyai pelbagai khasiat.
Teknik SQ3R:
R- Recite –(Imbas kembali)

Penilaian Lisan Lisan : KBKK


(10 minit ) -kumpulkan maklumat tentang “Buah 1 Secara berkumpulan murid -Menjana idea
Seribu Khasiat “. mencari dan kumpulkan Nilai
Penulisan maklumat tentang “ Buah -Kerjasama
-Membuat karangan pendek tentang Seribu Khasiat” di Malaysia .
“Buah Seribu Khasiat “. Penulisan :
1.Murid senaraikan maklumat
yang diperolehi dan membuat
pembentangan dihadapan kelas.
2.Murid membuat karangan
pendek tentang “ Buah Seribu
Khasiat “.

Guru bersama murid merumus KBKK


Penutup Kesimpulan
isi pelajaran dan menyatakan -Merumus
( 5 minit ) -makanlah buah yang berkhasiat .
nilai murni .

You might also like