You are on page 1of 25

CONTOH

RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
(Kemahiran Hidup)

Bil Tajuk Muka surat


1 Kemahiran Hidup 2
Tahun 6
Baikpulih dan Penyenggaraan

2 Kemahiran Hidup 7
Tahun 4
Tanaman Hiasan

3 Kemahiran Hidup 11
Tahun 4
Tanaman Hiasan
Penjagaan Tanaman Hiasan
4 Kemahiran Hidup 15
Tahun 6
Mempromosi Jualan
Mempromosi Katalog
5 Kemahiran Hidup 20
Tahun 4
Perniagaan dan Keusahawanan
Mempromosi Jualan

1
Subjek : Kemahiran Hidup

Tarikh : 5 April 2010 (Isnin)

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi (1 jam)

Kelas : 6 Harmoni

Bilangan Murid : 35/35 orang

Topik : (1.5) Baikpulih dan Penyenggaraan

Sub Topik : (b) Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin


Mudah

Kemahiran : Aras 1

Menyenggara dan baik pulih pam basikal dan bahagian basikal


seperti loceng dan brek basikal serta mengetahui alatan tangan
yang diperlukan dalam proses penyenggaraan.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid pernah menunggang basikal dan mengetahui


setiap komponen basikal.

Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat


mengenalpasti setiap bahagian yang perlu dibaikpulih dan
memilih alatan tangan yang sesuai untuk kerja baik pulih.

Hasil Pembelajaran Khusus : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) menyenaraikan 5 daripada 9 komponen penting yang


terdapat pada basikal dengan betul.
2) menyatakan 2 daripada 4 bahagian basikal yang perlu
dibaik pulih dengan betul.
3) menyenaraikan 4 daripada 6 alatan tangan yang digunakan
untuk kerja baik pulih basikal dengan betul setelah
mendengar penjelasan daripada guru.
4) menyatakan 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan
menggantikan komponen yang rosak dengan betul selepas
mendengar penerangan daripada guru.

Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat


rumusan.

Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar

2) Pembelajaran secara kontekstual

2
3) Pembelajaran Masteri

Bahan Bantu Mengajar : video, power point, LCD kad gambar, model basikal, alatan
tangan separa maujud

Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.

Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin

Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Kontekstual, Konstruktif,


Komunikatif, Soal jawab, dan Tunjuk cara.

Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


Masa pembelajaran

Set Induksi 1. Guru menunjukkan 1. Guru menayangkan BBM:


(5 minit) klip video animasi animasi kanak-kanak Klip video,
kanak-kanak sedang bermain basikal.
sedang bermain KBKK:
basikal. 2. Guru bersoal jawab dengan Membuat
murid-murid tentang video inferens, menjana
yang ditayangkan. idea.
Baik pulih n
penyenggaraan.pptx 3. Guru mengaitkan aktiviti Nilai-nilai murni:
tersebut dengan tajuk Perhatian,
2. Guru bersoal jawab pembelajaran pada hari ini kerjasama, taat.
dengan murid: “Penyenggaraan dan
Membaiki Kerosakan Pada Strategi:
Mesin Mudah” Konstruktivisme,
- Siapakah diantara soal jawab.
kamu yang
mempunyai
basikal ?.

Jawapan :
Hampir semua
murid mengaku
mempunyai
basikal.

- Jika basikal kamu


rosak, apakah
yang kamu akan
lakukan ?.

Jawapan :
Membaiki basikal
tersebut.

3
Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran

1. Guru menunjukkan BBM:


Langkah 1 Paparan slaid: paparan slaid kepada Paparan slaid,
(10 minit) murid. LCD.
1. Kompone-
komponen basikal: 2. Guru memberikan KBKK:
- Jari-jari penerangan pada setiap Mengenal pasti
- Hendal paparan slaid. dan membeza.
- Tempat duduk
- Rim 3. Murid-murid diminta Nilai-nilai murni:
- Rantai menyelesaikan beberapa Perhatian, tekun.
- Engkol soalan yang terdapat dalam
slaid. Strategi:
2. Alatan tangan: Penerangan,
- Playar gabung Penilaian: induktif.
- Sepana
Murid-murid dapat
- Tukul
menyenaraikan 2 daripada 3
- Pengumpil tayar. elemen pelajaran yang
terdapat dalam slaid dengan
3. Bahagian basikal betul setelah mendengar
yang dibaik pulih: penerangan guru.
- Pedal
- Rantai
- Brek
- Tiub

Langkah 2 1. Memadankan 1. Guru menunjukkan gambar BBM:


( 15 minit) komponen basikal. basikal dan melekatkannya Gambar basikal,
- Hendal pada papan putih. Kad jawapan,
- Tempat duduk Alatan tangan
- Brek 2. Guru menyediakan (bahan separa
- Rantai beberapa keping kad maujud).
jawapan yang menunjukkan
2. Fungsi setiap alatan nama komponen beserta KBKK:
tangan: fungsi. Membuat
- Sepana inferens,
- Playar gabung 3. Guru memilih murid secara mengenalpasti,
- Tukul rawak untuk memadankan membeza.
kad tersebut pada gambar
- Pengumpil tayar
yang dilekatkan. Nilai-nilai murni:
Perhatian, taat,
4. Guru menunjukkan bahan kerjasama.
separa maujud iaitu alatan
tangan kepada murid- Strategi:
murid. Soal jawab,

4
Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran
deduktif.
5. Guru memilih murid secara
rambang untuk bangun dan
menyatakan fungsi alatan
yang ditunjukkan.

6. Guru memberikan gula-


gula kepada murid yang
dapat menjawab sebagai
ganjaran.

Penilaian:

Murid-murid dapat
menyenaraikan sekurang-
kurangnya 5 komponen
basikal dan 3 fungsi alatan
tangan setelah menjalankan
aktiviti tersebut.

Baik pulih bahagian 1. Guru membahagikan murid BBM:


basikal secara amali. kepada 3 atau 4 kumpulan. Model basikal,
paparan slaid
- Membaiki rantai 2. Guru memberikan satu
model basikal kepada setiap KBKK:
kumpulan. Menjana idea

3. Murid-murid diminta Nilai-nilai murni:


membaik pulih setiap Kerjasama,
bahagian yang rosak pada perhatian, tekun.
basikal tersebut.
Strategi:
4. Guru memaparkan paparan Tunjuk cara,
slaid yang menunjukkan konstruktif.
langkah-langkah membaik
pulih sebagai panduan
murid-murid.

5. Guru membimbing murid-


murid untuk membaik
pulih.

Penilaian:

Murid dapat menyatakan


sekurang-kurangnya 2
daripada 4 langkah-langkah

5
Langkah / Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran
baik pulih dan menggantikan
komponen yang rosak.

Guru menguji 1. Guru mengedarkan kertas BBM:


kefahaman murid- soalan kepada murid-murid Kertas soalan.
murid berkaitan mata tentang komponen basikal.
pelajaran yang diajar KBKK:
pada hari ini. 2. Murid-murid di minta Membuat
menjawab dan mengisi kesimpulan.
(sila rujuk lampiran) tempat kosong pada kertas
soalan yang diberikan. Nilai-nilai murni:
Tekun, perhatian.

3. Guru memberi peluang Strategi:


kepada pelajar untuk Menjana idea,
mengemukakan soalan atau mengingat
menyuarakan pendapat. kembali.

Rumusan: 1. Murid membuat refleksi BBM:


tentang pelajaran pada hari Kertas soalan
1. Bahagian-bahagian ini.
basikal dan KBKK:
kegunaanya. 2. Kemudian, guru membuat Membuat
rumusan tentang pelajaran rumusan.
2. Alatan tangan yang hari ini kepada murid-
digunakan untuk murid. Nilai-nilai murni:
baikpulih. Perhatian,
Aktiviti susulan: kerjasama.
3. Langkah-langkah
membaik pulih Murid-murid diminta Strategi:
menjawab kertas soalan Perbincangan,
yang diberikan oleh guru Sumbang saran.
sebagai latihan di rumah

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 4 Intan

Tarikh : 10 januari 2010

Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)

Bil. Murid : __ / 20 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : Tanaman Hiasan

Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat


tinggalnya dan sekolah.
Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:
1. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.
2. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.
3. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.
Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar
Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan
membuat rumusan.
Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.
Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan
sampingan.

7
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran

Set Induksi Bersoal jawab tentang Guru bertanya BBM: power point,
(5 Minit) dua jenis tanaman hiasan apakah nama dua Bunga Raya, Mawar,
yang dibawa oleh guru jenis tanaman hiasan Orkid.
dan di tayangkan oleh tersebut.
guru ( slaid powerpoint) KBKK: membuat
Di mana biasanya inferens, menjana
Contoh Tumbuhan pokok ini didapati. idea
Hiasan
1. Bunga raya Siapa yang menanam Nilai: menyayangi
2. Mawar pokok ini di rumah. alam sekitar,
3. Orkid Jadikan ia sebagai bertanggunjawab.
hobi.

Langkah 1 Tujuan menjaga - Guru meminta BBM: Power Point


(10 minit) tanaman hiasan murid menyatakan
beberapa tujuan KBKK: membuat
1. Mengindahkan penjagaan gambaran mental
ruang tempat tanaman hiasan.
kediaman’. Nilai: estetika,
- Murid memberi member perhatian
2. Menghayati beberapa jawapan
keindahan alam yang berbeza.
sekitar.
- Guru mencatat
3. Memberikan jawapan di papan
ketenangan tulis.
perasaan.
- Murid dan guru
4. Menyemai bersama
perasaan membanding
sayangkan jawapan yang
tanaman disediakan oleh
peliharaan guru di skrin
Power Point
5. Menambahkan
pengetahuan
berkaitan alam
semulajadi.

8
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran

Langkah 2 Aktiviti penjagaan - Guru BBM: Powerpoint


(15 minit) tanaman hiasan: menayangkan
- Membaja gambar penjagaan KBKK: membuat
- Menggembur tanaman hiasan gambaran mental,
- Menyiram pada skrin power membanding beza
- merumput point.
Nilai: berfikiran
- Murid dipilih terbuka
secara rawak
untuk menjawab
soalan pada skrin
powerpoint.

- Murid
membandingkan
jawapan yang
diberikan dengan
jawapan yang
disediakan oleh
guru.

- Murid
membetulkan
semula jawapan
yang salah.

Langkah 3 Menamakan 5 jenis - Murid BBM: Powerpoint,


(10 Minit) peralatan berkebun dikehendaki alatan berkebun.
menyenaraikan
1. Cangkul beberapa jenis KBKK: mengingat
2. Sudip tangan peralatan kembali
3. Serampang berkebun yang
4. Sketeur biasa dilihat. Nilai:
5. Penapis bekerjasama,memberi
6. Penyiram - Guru perhatian
menayangkan
beberapa jenis
peralatan
berkebun yang
biasa digunakan.

- Murid menjawab
soalan yang
diberikan oleh

9
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran
guru dalam bentuk
power point

Penutup Rumusan: - Murid dibimbing BBM: Powerpoint


(5 minit) untuk membuat
1. Tujuan menjaga rumusan. KBKK: membuat
pokok hiasan. rumusan, mengingat
- Murid bersoal kembali.
2. Aktiviti yang jawab dengan
biasa dilakukan guru mengenai Nilai: Bekerjasama,
untuk menjaga hasil kerja yang tanggungjawab
pokok hiasan. telah mereka
hasilkan.
3. Alatan yang
digunakan - Murid diberi
tugasan dan
diminta
menghantarnya
pada minggu
depan.

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 4 Intan

Tarikh : 10 januari 2010

Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)

Bil. Murid : __ / 20 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : Tanaman Hiasan

Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat


tinggalnya dan sekolah.

Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:

4. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.


5. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang
disediakan.
6. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.

Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar

Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan
membuat rumusan.

Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.

Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan


sampingan.

11
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran

Set Induksi Bersoal jawab tentang Guru bertanya BBM: power point,
(5 Minit) dua jenis tanaman hiasan apakah nama dua Bunga Raya, Mawar,
yang dibawa oleh guru jenis tanaman hiasan Orkid.
dan di tayangkan oleh tersebut.
guru ( slaid powerpoint) KBKK: membuat
Di mana biasanya inferens, menjana
Contoh Tumbuhan pokok ini didapati. idea
Hiasan
4. Bunga raya Siapa yang menanam Nilai: menyayangi
5. Mawar pokok ini di rumah. alam sekitar,
6. Orkid Jadikan ia sebagai bertanggunjawab.
hobi.

Langkah 1 Tujuan menjaga - Guru meminta BBM: Power Point


(10 minit) tanaman hiasan murid menyatakan
beberapa tujuan KBKK: membuat
6. Mengindahkan penjagaan gambaran mental
ruang tempat tanaman hiasan.
kediaman’. Nilai: estetika,
- Murid memberi member perhatian
7. Menghayati beberapa jawapan
keindahan alam yang berbeza.
sekitar.
- Guru mencatat
8. Memberikan jawapan di papan
ketenangan tulis.
perasaan.
- Murid dan guru
9. Menyemai bersama
perasaan membanding
sayangkan jawapan yang
tanaman disediakan oleh
peliharaan guru di skrin
Power Point
10. Menambahkan
pengetahuan
berkaitan alam
semulajadi.

12
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran

Langkah 2 Aktiviti penjagaan - Guru BBM: Powerpoint


(15 minit) tanaman hiasan: menayangkan
- Membaja gambar penjagaan KBKK: membuat
- Menggembur tanaman hiasan gambaran mental,
- Menyiram pada skrin power membanding beza
- merumput point.
Nilai: berfikiran
- Murid dipilih terbuka
secara rawak
untuk menjawab
soalan pada skrin
powerpoint.

- Murid
membandingkan
jawapan yang
diberikan dengan
jawapan yang
disediakan oleh
guru.

- Murid
membetulkan
semula jawapan
yang salah.

Langkah 3 Menamakan 5 jenis - Murid BBM: Powerpoint,


(10 Minit) peralatan berkebun dikehendaki alatan berkebun.
menyenaraikan
7. Cangkul beberapa jenis KBKK: mengingat
8. Sudip tangan peralatan kembali
9. Serampang berkebun yang
10. Sketeur biasa dilihat. Nilai:
11. Penapis bekerjasama,memberi
12. Penyiram - Guru perhatian
menayangkan
beberapa jenis
peralatan
berkebun yang
biasa digunakan.

- Murid menjawab

13
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Masa & Pembelajaran
soalan yang
diberikan oleh
guru dalam bentuk
power point

Penutup Rumusan: - Murid dibimbing BBM: Powerpoint


(5 minit) untuk membuat
4. Tujuan menjaga rumusan. KBKK: membuat
pokok hiasan. rumusan, mengingat
- Murid bersoal kembali.
5. Aktiviti yang jawab dengan
biasa dilakukan guru mengenai Nilai: Bekerjasama,
untuk menjaga hasil kerja yang tanggungjawab
pokok hiasan. telah mereka
hasilkan.
6. Alatan yang
digunakan - Murid diberi
tugasan dan
diminta
menghantarnya
pada minggu
depan.

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas: 6 Anggun
Tarikh : 19 Ogos 2009 (Jumaat)
Masa : 10.00 -11.00 Pagi
Bilangan Pelajar : 36/36
Tajuk : 2.3 Mempromosi Jualan
Subtopik : A. Mempromosi Katalog
Kemahiran : Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan betul dan
baik.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara promosi jualan cara promosi jualan
melalui poster.
Hasil pembelajaran umum: murid dapat mempelajari tentang kandungan katalog di samping
menghasilkan katalog yang menarik.
Hasil pembelajaran khusus : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu dalam katalog
dengan betul setelah mendengar penerangan guru.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya lima ciri katalog yang baik selepas mendengar
penerangan dari guru.
3. Mereka dan menghasilkan katalog mudah bagi barang yang hendak dijual dengan
kemas setelah dibimbing oleh guru.

Penerapan nilai murni : memberi perhatian, kerjasama, tekun, ketelitian, kebersihan.


Kemahiran berfikir : Mereka cipta menciri, membanding beza, menilai, menyenarai,
menyelesai masalah
Bahan bantu mengajar :power point, katalog, kad manila, pensil warna, gunting, gam, kertas
warna, lembaran soalan, nota ringkas.
Penyerapan ilmu : pendidikan seni visual
Strategi dan kaedah: soal jawab, deduktif, induktif, membuat rumusan

Perlaksanaan p&P :

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


pembelajaran
Set induksi Gambar katalog : 1. Guru menunjukkan BBM: gambar
(5minit) 1. Katalog yang beberapa jenis katalog. katalog
manakah lebih 2. Guru bersoal jawab dengan
menarik? murid. Kemahiran

15
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran
2. Mengapakah 3. Guru mengaitkan jawapan berfikir:
katalog ini murid dengan tajuk hasil Membanding
menarik? pemeblajaran hari ini iaitu beza, menilai
Contoh jawapan : “mempromosi melalui
1. Katalog A katalog”. Nilai murni :
2. Kerana ia Tekun, ketelitian
mempunyai
gambar warna- Strategi :
warni. Soal jawab,
induktif
Langkah 1 Kandungan yang perlu 1. Guru menayangkan power BBM :
ada dalam katalog : point mengenai kandungan Power point,
1. Jenama yang perlu ada dalam katalog
2. Jenis barang katalog.
3. Spesifikasi 2. Guru menayangkan contoh Kemahiran
barang iaitu catalog yang mengikut berfikir:
ukuran dan kandungan katalog yang Menciri
warna betul.
4. Gambar barang 3. Murid bersoal jawab dengan Nilai murni :
5. Maklumat guru mengenai kandungan Tekun
pengeluar dalam katalog.
Strategi :
Penilaian: Soal jawab,
Murid dapat menyenaraikan deduktif
sekurang-kurangnya lima
kandungan yang perlu ada dalam
katalog dengan betul setelah
mendengar penerangan guru.
Langkah 2 Ciri-ciri katalog yang 1. Guru menyoal murid secara BBM :
baik : rambang tentang ciri-ciri Power point
1. Perkataan yang katalog yang baik.
digunakan 2. Guru menayangkan power Kemahiran
mudah point mengenai ciri-ciri berfikir :
difaham oleh katalog yang baik. Menciri
orang ramai.
2. Gambar barang Penilaian: Nilai murni :
jualan terang Murid dapat menyenaraikan Tekun
dan jelas. sekurang-kurangnya lima ciri-ciri
3. Mempunyai katalog yang baik selepas Strategi :
kombinasi mendengan penerangan oleh guru. Soal jawab,
warna yang deduktif
menarik.
4. Saiz huruf
yang
digunakan
dapat dilihat
dengan jelas
dan mudah

16
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran
dibaca.
5. Maklumat
yang tepat dan
jelas.
Langkah 3 AMALI : 1. Guru membahagikan murid BBM :
Mereka cipta dan kepada 6 kumpulan. Kad manila,
menghasilkan katalog 2. Guru mengedarkan kad kertas warna,
mudah untuk barang manila, kertas warna, pensil pensil warna,
yang hendak dijual. warna, gunting dan gam gunting dan gam
kepada setiap kumpulan.
3. Guru meminta murid Kemahiran
mereka cipta dan berfikir :
menghasilkan katalog Mereka cipta,
mudah. menyelesai
masalah
Penilaian :
Murid dapat mereka bentuk dan Nilai murni :
menghasilkan katalog mudah Tekun,
dengan kemas selepas dibimbing kerjasama,
oleh guru. kebersihan

Strategi :
Konstruktif
Pengukuhan Pengukuhan / 1. Guru mengedarkan BBM:
penilaian Lembaran Kerja 1 kepada Lembaran soalan
(rujuk Lembaran Kerja murid.
1) 2. Muri menjawab Lembaran Kemahiran
Kerja 1 yang berkaitan berfikir :
dengan maksud catalog, Menyelesai
kandungan dalam catalog masalah
dan ciri-ciri katalog yang
baik. Nilai:
Member
perhatian,
ketelitian

Strategi:
Soal jawab
Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan BBM:
1. Kandungan tentang pelajaran hari ini
dalam katalog kepada murid. Kemahiran
2. Ciri-ciri 2. Guru meminta murid berfikir:
katalog yang merumus isi pelajaran.
baik Nilai:
Member
perhatian

Strategi :

17
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran
Membuat
rumusan

Lembaran Kerja 1

1. Berikan maksud katalog.

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………

2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

Kandungan dalam
katalog

3. Nyatakan ciri-ciri katalog yang baik.


i. …………………………………………………………………………………
…..
ii. …………………………………………………………………………………
…..
iii. …………………………………………………………………………………
…..

18
iv. …………………………………………………………………………………
…..
v. …………………………………………………………………………………
…..

Jawapan bagi Lembaran Kerja 1

1. Berikan maksud katalog.


Katalog merupakan dokumen atau buku yang mengandungi gambar foto berwarna
tentang sesuatu barang yang hendak diiklankan.

2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

Jenis barang

Spesifikasi barang
Jenama
iaitu ukuran dan
warna

Kandungan dalam
katalog

Maklumat pengeluar Gambar barang

3. Nyatakan ciri-ciri catalog yang baik.


i. Perkataan yang digunakan mudah difahami oleh orang ramai
ii. Gambar jualan terang dan jelas
iii. Mempunyai kombinasi yang menarik
iv. Saiz dan huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca
v. Maklumat yang tepat dan jelas.

19
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Sekolah Rendah
Hari : Selasa
Tarikh : 04 Ogos 2010
Masa : 9.00 – 10.00 Pagi (1 Jam)
Kelas : 4 Amanah
Bil. Murid : 40 orang
Tajuk : Perniagaan Dan Keusahawanan
Sub-Tajuk : Mempromosi Jualan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui maksud perniagaan dan
kumpulan sasaran yang dipelajari dalam topik sebelumnya.
Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. Menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepat
selepas melihat slide show yang ditunjukkan oleh
guru.
2. Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusan
yang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat
selepas melihat tayangan video dan penerangan guru.
3. Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuan
promosi selepas mendengar penerangan dari guru.
4. Murid dapat membanding beza bungkusan mana yang
lebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.
Kemahiran Berfikir : Membandingbeza, mencirikan, menilai
Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point, Video, kit bungkusan, plastik bungkusan
makanan.
Nilai-nilai murni : Tekun, teliti,kerjasama, yakin diri, berdikari.
Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, induktif, konstektual dan
komunikatif, PBL, KMD.
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :

20
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Masa

- Guru bersoal jawab


Set  Guru dengan murid ABM :
induksi mengimbas mengenai pelajaran
kembali Plastik
yang lepas.
( 5 minit) pelajaran yang bungkusan
- Guru memberi
lepas makanan.
beberapa contoh
 Guru bungkusan makanan
mengaitkan kepada murid dan
jawapan murid bersoal jawab dengan
dengan murid.
pelajaran pada - Guru mengaitkan
hari ini. jawapan murid dengan
pelajaran hari ini iaitu
promosi jualan.

.
Langkah 1
- Guru menunjukkan
(10 minit) Mengenal maksud dan ABM :
slideshow PowerPoint
tujuan promosi.
berkaitan dengan Komputer riba
Promosi ialah satu maksud dan tujuan & LCD, buku
kaedah atau cara untuk promosi sesuatu jualan. teks
memberitahu dan - Guru menerangkan
mempengaruhi kaedah pembungkusan
pengguna untuk adalah satu cara yang
digunakan untuk KBKK :
membeli sesuatu
barang. menarik pelanggan. Mencirikan dan
- Guru bersoal jawab berfikir
Tujuan promosi ialah: dengan murid
mengenai tajuk yang
 Menyebarkan dibincangkan. Murid
maklumat diarahkan merujuk ke Nilai Murni :
barang halaman 109 di dalam
 Menimbulkan Tekun
buku teks.
minat terhadap
Strategi :
barang Penilaian :
 Mengingatkan Deduktif dan
pelanggan Murid dapat menyatakan Soal Jawab.
tentang barang maksud dan tujuan promosi
 Meluaskan dengan tepat selepas melihat
pasaran slideshow yang ditunjukkan
barangan. oleh guru.
Perniaga boleh
mempromosikan
sesuatu barang jualan

21
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Masa

melalui kaedah
pembungkusan.
Pembungkusan yang
cantik akan menarik
- Guru menayangkan
perhatian pelanggan.
video mengenai ciri-
ciri pembungkusan
yang menarik untuk
Langkah 2
tujuan promosi.
(10 minit) - Guru bersoal jawab ABM :
dengan murid
mengenai ciri-ciri Buku Teks,
pembungkusan yang video. LCD,
menarik. komputer riba.
KBKK :
Banding beza
dan
Ciri-ciri pembungkusan mengkategori
yang baik.
Pembungkusan dapat
dilakukan dengan Nilai murni :
Penilaian :
menggunakan botol,
Teliti
tin, kotak dan plastic. Murid menyatakan 2 daripada
Ciri pembungkusan 5 Ciri pembungkusan yang
yang menarik untuk menarik untuk tujuan promosi
tujuan promosi adalah dengan tepat selepas melihat Strategi :
seperti: tayangan video dan Kontekstual dan
penerangan guru.. komunikatif.
 Bentuk dan
rupa yang
menarik
 Sesuai dengan
jenis barang
 Warna
 Tahan lama - Murid dibahagikan
 Mudah dibawa. kepada beberapa
kumpulan. Setiap
kumpulan dikehendaki
menjalankan aktiviti
membungkus barang
jualan untuk tujuan
promosi. Setiap
kumpulan perlu juga
Langkah 3 membungkus barang ABM:
jualan yang berlainan
jenis. Buku Teks, kit

22
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Masa

(20 minit) - Guru menyemak dan bungkusan


membantu hasil kerja gula-gula.
setiap kumpulan.

Penilaian : KBKK :

Murid dapat membungkus Mengkategori


barang jualan untuk tujuan dan
promosi selepas mendegar menyelesaikan
penerangan dari guru masalah.

Promosi melalui
Nilai Murni :
pembungkusan
Kerjasama
Tujuan promosi
melalui pembungkusan
barang adalah seperti :
Strategi :
 Supaya barang
yang dijual - Hasil dari setiap Konstruktif,
kelihatan lebih kumpulan tadi PBL, KMD
menarik dikumpulkan. Guru
 Pembungkusan bersoal jawab dengan
bertindak murid mengenai
sebagai cara bungkusan mana yang
pengiklanan lebih menarik untuk
 Menarik dipromosikan.
perhatian - Murid menjawab
pelanggan soalan guru dengan
untuk membeli. menunjukkan hasil
bungkusan yang kemas
dan lebih menarik.
- Murid diminta
menjawab soalan kuiz
ABM :
di paparan slaid
Langkah 4 i. Kuiz 1 Microsoft
ii. Kuiz 2 Office Word
(10minit) iii. Kuiz 3 Lembaran kerja

Strategi :
- Murid diberi borang
banding beza Soal jawab,
pembungkusan. kemahiran,
kreativiti.

23
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai
Masa

Penilaian:
Murid dapat membanding
beza bungkusan mana
yang lebih menarik untuk
dipromosikan dengan
betul.
Membandingkan beza
bungkusan yang
menarik dengan
bungkusan yang kurang
menarik.

Aktiviti Pengukuhan
(Rujuk lampiran)

Penutup Rumusan isi pelajaran : - Guru meminta murid


membuat refleksi
( 5 minit) - Membincangka berkaitan proses
n kembali pengajaran dan
mengenai pembelajaran pada hari
maksud dan tersebut.
tujuan promosi
- Membincangka
n mengenai
apakah cirri
bungkusan yang Aktiviti Susulan :
menarik untuk
Meminta murid mencari
tujuan promosi.
bungkusan-bungkusan yang
- Membincangka
menarik dirumah mereka.
n tujuan
promosi melalui
pembungkusan..
- Menyanyi lagu
rasa sayang.

Refleksi Pelatih :

a) Sebelum pengajaran

24
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________

b) Selepas pengajaran

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Komen Pensyarah :

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________

25

You might also like