You are on page 1of 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Tarikh : 3 Ogos 2010

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Kelas : 5 Mawar

Bilangan murid : 40 orang

Tema : Kebudayaan dan kesenian

Tajuk : Cara hidup (pakaian)

Hasil pembelajaran :

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara


berpasangan melalui peta minda.
2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen.
3. Merekacipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaian
tradisional Malaysia.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk


peta minda.
2. Memadankan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah
stesen.
3. Mencipta pakaian tradisional 1 Malaysia dan mempersembahkan hasil rekaan di
hadapan kelas.

1
Pengisian Kurikulum :

 Kecerdasan pelbagai
 Verbal linguistik
 Kinestetik
 Visual ruang
 Kemahiran Belajar
 Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)
 Inkuiri (penemuan)
 Kajian masa depan.
 Perbincangan
 Pembelajaran koperatif
 Perancangan aktiviti mengikut pengalaman.
 Pembelajaran masteri

Penyerapan nilai murni

 Kerjasama
 Tolong-menolong
 Hormat-menghormati
 Amanah
 Bertanggungjawab

Unsur Patriotisme

1. Perasaan cintakan tanah air


2. Berbangga dengan kepelbagaian pakaian tradisional pelbagai kaum di Malaysia
3. Berbangga dengan nilai-nilai estetika warisan kesenian negara.
4. Bersama bertanggungjawab memelihara warisan negara.
5. Bersyukur dan berbangga dengan kepelbagaian budaya di Malaysia

2
6. Bersyukur dan berbangga menjadi rakyat Malaysia.

Sumber pengajaran dan pembelajaran.

 ABM : LCD, layar skrin, pembesar suara, komputer riba.


 BBM : Model-model pakaian tradisional mengikut kaum, kad perkataan, sampul
surat, ketupat, angpau, gelang kaum india, kotak maklumat, kertas
sebak, pen marker.

Pengetahuan sedia ada

1. Murid mengetahui kepelbagaian kaum yang terdapat di Malaysia


2. Murid pernah melihat dan mengetahui pelbagai jenis pakaian tradisional
mengikut kaum di Malaysia.
3. Murid-murid didedahkan dengan kepelbagaian unsur-unsur tradisional pada
setiap pakaian tradisional di Malaysia.
4. Murid pernah membaca artikel berkaitan pakaian tradisional di Malaysia.

3
Prosedur Perlaksanaan Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan

Elemen Pembelajaran
Prosedur bestari/ Kemahiran Catatan
Generik

Set induksi (5 minit)  KBKK BBM


1. Guru menunjukkan  Inkuiri (penemuan)  Ketupat
kepada murid tiga jenis  Gelang
benda yang sinonim  Angpau
dengan budaya kaum-
kaum utama di Isi pelajaran
Malaysia. (Rujuk lampiran 1)
2. Murid-murid akan
diberitahu tentang Nilai :
kepelbagaian adat  Cintakan Negara
resam yang ada pada
 Kerjasama
setiap kaum di
Malaysia.
Unsur Patriotisme:
3. Murid bersoal jawab
 Berbangga dengan
dengan guru tentang
kepelbagaian kaum
skop budaya dan adat
di Malaysia
resam.
 Bersyukur dan
4. Guru mengaitkan
berbangga dengan
aktiviti.
kepelbagaian kaum.

Tajuk:
Pakaian Tradisional
Malaysia

4
Langkah 1 (10 minit)  KBKK BBM :
1. Guru menayangkan  Kemahiran belajar  LCD
video “warna-warna  Perancangan  Pembesar suara
Malaysia” nyanyian Siti aktiviti mengikut  Komputer riba
Nurhaliza yang pengalaman
memaparkan  Kecerdasan Isi pelajaran
kepelbagaian budaya pelbagai  (Rujuk lampiran 2)
khususnya pakaian - Verbal linguistik  Tayangan video:
trasional kaum-kaum - Visual ruang Video yang
di Malaysia.
ditayangkan
2. Murid akan melihat
menunjukkan
tayangan video sekali
kepelbagaian
lagi dan menyanyi
budaya termasuk
bersama-sama lagu
pakaian tradisional
tersebut.
setiap kaum di
3. Guru akan mengaitkan
Malaysia.
video “warna-warna
Pakaian:
Malaysia” dengan topik
- Baju Melayu
pembelajaran.
- Baju Kurung
4. Murid dikehendaki
- Sari
mencari pasangan.
- Ceongsam
Setiap pasangan akan
- Dhoti
diberikan satu
lembaran kerja dan
NIlai :
setiap pasangan
 Bekerjasama
membentuk peta
 Rajin
minda tentang jenis
kaum di Malaysia dan
pakaian tradisional
mereka.
Unsur Patriotisme :
5. Beberapa pasangan
 Berbangga dan

5
murid akan dipilih bersyukur dengan
untuk nilai estetika warisan
mempersembahkan kesenian Negara.
peta minda masing-
masing.
6. Guru memberi ulasan
dan peneguhan.

Langkah 2 (20 minit)


1. Murid dibahagikan  Perbincangan BBM
kepada 4 kumpulan.  Pembelajaran  Sampul surat
2. Setiap kumpulan akan koperatif  Model pakaian
dinamakan dengan :  EAP (Perancangan  Kad pakaian
a) Harmoni aktiviti mengikut  Wisel
b) Aman pengalaman)  Kotak A, B, C, dan
c) Damai  Kecerdasan D
d) Ceria pelbagai  Plan aktiviti
3. Murid akan - Kinestetik (Rujuk lampiran 3)
mendengar arahan
guru tentang
Isi pelajaran
peraturan dan cara
 Sampul surat
permainan secara
(Rujuk lampiran 4)
senyap dan teliti.
 Ciri pakaian
4. Stesen pertama,
tradisional
Setiap kumpulan akan
(Rujuk lampiran 5)
memilih antara
 Jadual pemarkahan
sampul surat
(rujuk lampiran 6)
berwarna ungu,
kuning, hijau dan biru.

6
Di dalam setiap Nilai murni
sampul surat tersebut  Kerjasama
terdapat petunjuk  Jujur
yang menceritakan  Tolong- menolong
tentang pakaian  Disiplin
tradisional yang bakal
 Tanggungjawab
dicari.
5. Murid akan bergerak
Unsur Patriotisme :
ke stesen kedua
 Berbangga dengan
untuk mencari jenis
kepelbagaian
pakaian tradisional
pakaian tradisional
yang telah
Malaysia.
dikenalpasti.
6. Kumpulan yang
pertama sampai akan
mendapat 10 markah,
kedua 7 markah ,
ketiga 5 markah dan
seterusnya 2 markah.
7. Stesen ketiga,
terdapat 4 buah kotak
yang mengandungi
kad perkataan yang
terdiri daripada ciri-ciri
pakaian tradisional.
8. Murid akan diberi
masa 30 saat untuk
mencari ciri-ciri
pakaian yang
berpadanan dengan
pakaian mereka.

7
9. Setiap jawapan yang
betul akan diberi 5
markah dan jawapan
yang tidak tepat
ditolak 5 markah.
10. Sebagai contoh
kumpulan Ceria akan
mendapat kotak A,
kumpulan Aman kotak
B, kumpulan damai
kotak C dan
kumpulan harmoni
kotak D.
11. Guru akan memberi
masa 30 saat, dan
apabila wisel
dibunyikan setiap
kumpulan harus
berhenti mencari dan
bertukar ke kotak
yang lain. Aktiviti ini
diteruskan sehingga
kesemua kumpulan
selesai mencari kad di
dalam keempat-
empat kotak
berkenaan.

8
12. Setelah itu, setiap
murid akan
melekatkan kad-kad
tersebut di atas meja
yang terdapat pakaian
tradisional yang
diwakili setiap
kumpulan.
13. Murid akan
membentangkan
jawapan dan guru
akan memberikan
ulasan dan komen.

Langkah 3 (15 minit)  Pembelajaran BBM


1. Murid-murid masteri  Kertas sebak
dikehendaki  Kajian masa  Marker
merekacipta pakaian hadapan  Warna
tradisional 1 Malaysia  Kecerdasan
yang menggabungkan pelbagai Isi pelajaran
kesemua ciri pakaian - Verbal linguistik  Contoh rekaan
tradisional kaum-kaum - Visual ruang pakaian 1 Malaysia
di Malaysia. Guru (Rujuk lampiran 7)
menunjukkan contoh
rekaan pakaian 1 Nilai murni
Malaysia.  Bekerjasama
2. Wakil kumpulan akan
 Tolak ansur
membentangkan hasil
rekaan.

9
3. Guru memberi ulasan Unsur patriotisme
dan komen.  Bersama
bertanggungjawab
memelihara warisan
Negara.

Penutup (10 minit) BBM


1. Murid diminta untuk Lembaran kerja
 KBKK
melengkapkan  Permainan bahasa (rujuk lampiran 8)
lembaran kerja yang
mengandungi huruf Isi pelajaran
yang tidak tersusun. (rujuk lampiran 8)
2. Guru member ulasan
dan membuat refleksi Nilai murni :
3. Rumusan akan  Tanggungjawab
dilakukan oleh guru.  Disiplin
4. Guru memberi
penghargaan terhadap Unsur Patriotisme :
perhatian dan Cintakan Tanah air
kerjasama murid
sepanjang pengajaran.

10
Lampiran 1

Rajah 1.1 : Gambar Rajah 1.2 : Gambar Rajah 1.3 : Gambar


ketupat (Masyarakat gelang (Masyarakat Angpau (Masyarakat
Melayu) India) Cina)

Contoh soalan:

1. Kaum manakah yang menggunakan ketupat?


2. Kaum manakah yang sinonim dengan gelang ini?
3. Kaum manakah yang dikaitkan dengan angpau?
4. Bilakahketupat ini biasanya digunakan?
5. Bagaimana pula dengan angpau dan gelang?
6. Pada pendapat murid-murid, sila bagi contoh lain yang sesuai untuk
menggambarkan identiti setiap kaum?

11
Lampiran 2

Membuat peta minda tentang jenis-jenis pakaian mengikut kaum.

Contoh 1

Pakaian
Tradisional

Orang Melayu Orang Cina Orang India Sabah dan Sarawak

Baju Kurung Ceongsam Sari Kelambi

Baju Melayu Samfu Dhoti Sinuangga

Sinompukung
Baju Kebaya Makua Kurta g

12
Contoh 2

Pakaian Tradisional

Baju Kurung

Orang Melayu Baju Melayu

Baju Kebaya

Ceongsam

Orang Cina
Samfu

Makua

Sari

Orang India
Dhoti

Kurta

Kelambi
Sabah dan Sarawak
Sinuangga

Sinompukung

13
Contoh 3

Pakaian tradisional

India

Melayu

China
Sabah dan
Sarawak

PERMAINAN TRADISIONAL

14
Lampiran 3

CERIA DAMAI AMAN HARMONI

Rajah 3.1 : Susunan contoh bilik darjah semasa akiviti stesen.

Kotak Kumpulan Kumpulan Kumpulan Kumpulan


Ceria Aman Damai Harmoni
1 a b c D

2 b c d A

3 c d a B

4 d a b C

Jadual 3.2 : Pembahagian kotak mengikut pusingan.

Petunjuk :

:kerusi : kotak : meja kumpulan

15
Lampiran 4

Petunjuk di dalam sampul surat.

Saya biasanya dipakai pada Hari Raya Aidilfitri.


Saya dipakai oleh kaum wanita sahaja. Saya
mempunyai pelbagai warna, corak dan bentuk.
Siapakah saya?

Saya biasanya dipakai untuk perayaan


Deepavali. Kadangkala saya dipakai untuk ke
kuil. Saya suka melilit di badan wanita.
Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna merah. Kaum ini


amat sukakan warna merah kerana mereka
yakin bahawa warna ini membawa tuah. Mei
Ling menggunakan saya untuk menyambut
tahun baru. Siapakah saya?

Saya selalunya berwarna hitam. Dayang


Nuraini suka menggunakan saya semasa
menyambut pesta gawai. Pada ketika itu,
mereka akan memakai saya dan menari
beramai-ramai. Siapakah saya?

16
Lampiran 5

Butang Dililit pada Warna


Berbiku pada badan hitam
bahagian berbaldu
bahu

Terdapat Kain Dihiasi


dua helai panjang perhiasan
Leher tinggi
iaitu baju berukuran 6 barang
dan kain meter emas

Mempunyai Bentuk Anak baju Skirt pendek


satu saku sendat di sedondon bawah lutut
pinggang dengan kain

Berlengan Belahan kiri Bahagian Tidak


panjang dan kanan hujung berlengan
bersulam di
atas bahu
kiri
Diperbuat Dihiasi Renda siling
Berleher daripada labuci serta berwarna
teluk kain sutera manik pada keemasan
belanga lembut kain

17
Lampiran 6

Markah Kumpulan Kumpulan Kumpulan Kumpulan


Jdual 6.1 : Jadual pemarkahan kumpulan
Ceria Aman Damai Harmoni
1

Pusingan

1 : Kumpulan yang paling pantas meneka pakaian mereka dan bergerak

kearah pakaian tradisional mereka.

(Pertama, 10 markah. Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2 markah)

2 : Kumpulan yang menunjukkan kerja sama di dalam satu pasukan

(Pertama, 10 markah. Kedua, 7 markah. Ketiga, 5 markah. Terakhir 2 markah)

3 : Kad perkataan yang diambil. Jika betul 5 markah dan salah 5 markah.

18
Lampiran 7

Pakaian ! Malaysia yg direka cikgu

19
Lampiran 8

Susun huruf tersebut supaya menjadi perkataan yang betul.

Contohnya:

JAUB BAAYKE : Baju Kebaya

1. RISA : ____________________

2. JUBA LAMEYU : ____________________

3. ABJU RUNGKU : ____________________

4. THIDO : ____________________

5. TAKUR : ____________________

6. FUSAM : ____________________

7. SAMONGCE : ____________________

8. NUANGGASI : ____________________

9. LAMKEBI : ____________________

20

You might also like