You are on page 1of 20

PENGURUSAN KESIHATAN DIRI

Isi Kandungan

1. Grafik Pengurusan Kesihatan Diri

2. Grafik Pengurusan Kebersihan Tubuh

3. Pengurusan Kebersihan Pakaiaan

4. Pengurusan Tahap Kesihatan

5. Pengurusan Pemakanan yang Sihat

6. Pengusan Berat Badan

7. Pengurusan Tekanan (Stress)

8. Pendidikan Kesihatan Keluarga

9. Definisi

10. Matlamat

11. Objektif

12. Rancangan Pengajaran Harian

15. Lembaran Aktiviti

16. Bibliografi

1
1.0 PENGURUSAN KESIHATAN DIRI

Pengurusan kesihatan diri yang baik akan menjamin tahap kesihatan yang sentiasa sempurna.
Pengetahuandan kemahiran mengurus kesihatan diri menjadi aset yang penting untuk hidup
sihat sepanjang hayat.

Rajah 1: Pengurusan Kesihatan Diri

2
1.1 PENGURUSAN KEBERSIHAN TUBUH

Rajah 2 : Pengurusan Kebersihan Tubuh

3
2.0 PENDIDIKAN KESIHATAN KELUARGA

Institusi keluarga adalah tunjang kepada kekuatan sesebuah negara. Jika tidak teguh maka
lemahlah sesebuah keluarga. Keluarga yang sihat adalah tonggak kepada pembangunan insan
sesebuah keluarga. Penghayatan kepada nilai dan norma yang terkandung dalam amalan
pendidikan kesihatan keluarga mampu melahirkan warga sekolah yang sihat.

Pendidikan Kesihatan Keluarga merangkumi tiga aspek seperti rajah di bawah;

Rajah 3: Pendidikan Kesihatan Keluarga

4
2.1 DEFINISI, MATLAMAT DAN OBJEKTIF PENDIDIKAN KESIHATAN KELUARGA

Rajah 4 : Definisi, matlamat dan objektif Pendidikan Kesihatan Keluarga

5
2.2 SISTEM TUBUH MANUSIA

Mengenali fungsi organ dan bahagian tubuh badan adalah penting supaya kita tahu bagaimana
untuk menjaga dan menghargainya.

Rajah 5 : Sistem Tubuh Manusia

6
2.3. KESIHATAN DIRI DAN KELUARGA

Tunjang utama kepada kesihatan diri dan keluarga ialah amalan cara hidup sihat. Amalan
cara hidup sihat dapat mengurangkan risiko mendapat penyakit. Keluarga yang sihat

7
melahirkan anak yang sihat.

8
Rajah 6: Kesihatan Diri dan Keluarga

2.4 NILAI MORAL DAN AGAMA

Nilai moral dan agama berkait rapat dengan masalah kesihatan seksualiti dan gender.

9
Rajah 7: Nilai Moral dan Agama

3.0 Rancangan Mengajar (RPH) Pengurusan Kesihatan Diri Mata Pelajaran Pendidikan
Kesihatan Tahun Lima.

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan.


Tunjang : Kesihatan diri dan Keluarga.
Tajuk : Kesihatan diri.
10
Sub Tajuk : Seksualiti
Tarikh : 22/3/2010.
Masa : 70 minit.
Tahun : 5 Merpati.
Bilangan Murid : 37 orang.
Objektif Khusus : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
i) Kognitif
a- Membandingkan perubahan fizikal sebelum dan selepas akil baligh.
b- Memahami maksud akil baligh, haid dan ihtilam.
ii) Afektif
a- Menerangkan perubahan fizikal semasa akil baligh.
b- Menyemai sikap bertanggungjawab dalam menjaga kebersihan ketika
akil baligh.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i) menyatakan maksud seksualiti dan akil baligh.
ii) menyenaraikan empat perubahan fizikal bagi seseorang individu
yang telah mencapai akil baligh.
iii) bersyukur dan lebih bertanggungjawab terhadap diri sendiri.
Pengalaman Sedia Ada: i) Murid telah belajar pengetahuan tentang kesihatan diri dan
keluarga pada Tahap Satu dan tentang akil baligh semasa berada pada Tahun Empat.

Bahan Sumber P&P : Petikan, gambar, kad soalan, kad manila dan slaid power point.
Nilai Murni : Hormat-menghormati, sopan-santun dan kebersihan.

11
MASA AKTIVITI FOKUS ORGANISASI KELAS HASIL PEMBELAJARAN CATATAN/ALATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi Memahami gambar Murid memahami secara Perbincangan dan 1. Murid mendapat Gambar proses
(5 minit) asas apa yang berlaku memberi pendapat tentang gambaran perubahan yang tumbesaran manusia
semasa proses gambar yang ditunjukkan berlaku semasa proses
tumbesaran. oleh guru, tumbesaran manusia.

Langkah 1 Menonton Penerangan tentang 1. Guru mendapatkan 1.Murid dapat menyatakan 1. Paparan LCD
(10 minit) persembahan LCD proses akil baligh dan respon daripada murid maksud akil baligh. - Proses akil baligh
ciri-ciri perubahan fizikal tentang pemahaman 2. Murid dapat membuat - ciri-ciri perubahan
remaja yang mengalami mereka mengenai catatan pada lembaran kerja fizikal yang dialami
akhil baligh. ihtilam dan proses akil baligh. yang disediakan tentang ciri- oleh seorang remaja
haid. 2. Murid membuat ciri perubahan fizikal yang perempuan dan
a) Akil Baligh – satu catatan pada lembaran dialami lelaki dan lelaki yang telah
proses yang berlaku kerja yang disediakan perempuan akil baligh.
semasa proses tentang perbezaan
pertumbuhan dan lelaki dan perempuan
perkembangan manusia. yang telah akil baligh

Langkah 2 1. Menonton i) 1. Penerangan tentang - a) Penerangan guru 1. Murid dapat menyatakan v) i) Paparan LCD
(10 minit) persembahan LCD haid dan kitarannya serta- b) Perbincangan kelas tentang pusingan haid dan - Kedatangan haid dan
2. Perbincangan ihtilam melalui paparan - tanda-tanda ihtilam bagi Ihtilam
LCD. lelaki. ii)Buku Teks
ii) 2. Mendapatkan
maklumat daripada buku
teks tentang haid dan
ihtilam.
iii) 3. Membincangkan

12
pengetahuan sedia ada
murid tentang haid dan
ihtilam.
iv)
Langkah 3 1. Mencari a) Menyatakan langkah-- a) Guru meminta murid 1.Murid dapat menyatakan i) Paparan LCD
(10 minit) maklumat langkah penjagaan mengemukakan langkah- langkah-langkah penjagaan ii)Buku Teks
dan mengemukakan kebersihan semasa langkah penjagaan kebersihan ketika haid dan iii)Lembaran kerja 1
pendapat. haid dan ihtilam. kebersihan semasa haid ihtilam
2. Membuat dan ihtilam. 2. Murid dapat menyatakan Nilai murni: Menjaga
catatan dalam - b) Guru membantu murid kepentingan amalan Kebersihan
lembaran kerja 1 membina pengukuhan kebersihan ketika haid dan
tentang pentingnya ihtilam.
menjaga kebersihan
khususnya semasa haid
dan ihtilam.

Langkah 4 i) Perbincangan a) Setiap kumpulan - a) Murid dibahagikan 1. Murid dapat Lembaran kerja 2
(15 minit) kumpulan Menyenaraikan kepada 4 kumpulan menyenaraikan perubahan- Nilai murni: Kerjasama
ii) Membuat catatan perubahan-perubahan yang terdiri daripada 2 perubahan fizikal yang
dalam lembaran fizikal yang berlaku kumpulan murid lelaki berlaku selepas akil baligh
kerja 2 selepas akil baligh. dan 2 kumpulan murid bagi lelaki dan perempuan.
- perempuan. 2. Amalan kebersihan
KBKK : Proses - - Kumpulan murid lelaki - semasa haid dan ihtilam
Mencirikan. diminta mencirikan -
perubahan fizikal lelaki
semasa proses akil
baligh dan ihtilam.
-
- - Kumpulan murid
perempuan diminta
mencirikan perubahan
fizikal perempuan

13
semasa proses akil
baligh dan haid.
- b) Membincangkan
amalan kebersihan
semasa haid dan ihtilam

Langkah 5 i) Pembentangan - a) Wakil kumpulan akan a) Murid duduk dalam Setiap kumpulan dapat Lembaran Kerja 2
oleh wakil menyusun dan kedudukan U. mempersembahkan hasil
(15 minit) kumpulan. membacakan hasil b) Guru sebagai dapatan kumpulan masing-
dapatan kumpulan masing
fasilitator.
ii) Soal-jawab masing-masing.

- b) Setiap kumpulan
diedarkan dengan
lembaran kerja 2 untuk
dibuat perbandingan dan
juga catatan
(pengukuhan).

- c) Guru membimbing
murid membuat rumusan
tentang perubahan-
perubahan yang berlaku
selepas akil baligh.
-

Penutup i)Guru membuat - a)Guru meminta murid Rumusan guru a) Murid memahami situasi
(5 min kesimpulan menyebut dan mengingat yang akan dialami semasa
it) melalui kembali maksud akil haid dan ihtilam.
penerangan baligh, haid dan ihtilam. b) Guru menegaskan kepada
ringkas dan sesi murid agar memahami
soal jawab. - b)Guru mengingatkan situasi semasa haid dan
murid bahawa mereka bersedia menghadapinya.
14
akan mengalami Mereka harus tahu bahawa
perubahan fizikal apabila haid adalah fungsi normal
mencapai akil baligh. badan perempuan yang sihat
dan bersifat peribadi.

15
Lampiran
i) Perubahan Tumbesaran

16
17
LEMBARAN AKTIVITI 2

Tulis perubahan-perubahan fizikal semasa akil baligh pada ruangan yang disediakan

REMAJA PEREMPUAN

REMAJA LELAKI

18
LEMBARAN AKTIVITI 1.

Dengan merujuk pada buku teks, lengkapkan maklumat berikut.

Apakah yang anda faham tentang maksud ihtilam?

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Apakah yang anda faham tentang maksud haid?

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Bagaimana menjaga kebersihan selepas ihtilam?

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Bagaimana menjaga kebersihan ketika haid?

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________
19
BIBLIOGRAFI

HBHE2203 Kesihatan Diri dan Keluarga. Albeny Joslyn Painting & Pises

Busu(2009).Meteor Doc.Sdn.Bhd.Selangor.

Modul Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Konstruktivisme;Julai 2001:Pusat

Perkembangan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia, Kuala Lumpur.

Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan Tahun 5. Sekolah Kebangsaan Buku Panduan
Guru. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka

Pendidikan Jasmani dan Pendidikan Kesihatan Tahun 5. Sekolah Kebangsaan Buku Teks
Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka

Raman Supramaniam. Pendidikan Kekeluargaan Ke Arah Alam Kedewasaan. Kuala Lumpur :


Penerbit Citrawarna

20

You might also like