You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)

Kelas : Prasekolah SK Tawau, Sabah.

Tarikh : 2 September 2010

Masa : 8.30 - 9.30 pagi

Bilangan Murid : 25 orang

Modul : Asas / Tema : Asas

Tajuk / Tema : Memetik Cendawan

Tunjang Utama : Literasi Sains dan Teknologi

Standard Kandungan : (LST 7.1.3) Membilang objek 1-10, (LST 7.1.5)


Memadankan angka 1-10 dengan objek yang betul
(LST 8.1.2 ) Mengenal konsep hasil tambah

Standard Pembelajaran : P.M 9.1.3 Berani melibatkan diri dalam aktiviti


Kesepaduan Tunjang : Kreativiti / Kinestetik/Kognitif/Interpersonal/intrapersonal

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Membilang objek 1-10


b) Memadankan angka 1-10 dengan bilangan objek
c) Mengenali konsep hasil tambah

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui nombor 1-10

Kemahiran Berfikir (KB) :Menjana keupayaan kognitif murid serta meningkatkan


kefahaman murid mengenai nombor 1-10 dan konsep hasil
tambah.

Penerapan Nilai : Disiplin Diri, Berani, Yakin Diri, Bekerjasama

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Kad bergambar, kad nombor


Fokus MI : Konsep kinestetik dalam pergerakan badan, Kecerdasan

logikal-matematikal dalam membilang

Kosa Kata : Bilang, susun, kira, padankan, jumlah

Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Bahan

Kaedah : Kelas
Teknik : memberi
1.1 Guru memainkan arahan
1. Nyanyian lagu
lagu ‘Nombor ’dan
secara
Set Induksi meminta menyanyi Nilai : Berani dan
bersama-
(5 minit) bersama mengikut yakin
sama.
lirik lagu KBKK : Murid
menyanyi bersama-
sama.
BBM : cd lagu
1.1 Guru menunjukkan
kad bergambar dan
menerangkan kepada
murid-murid
pelaksanaan Kaedah : Individu
permainan ini melalui Teknik : Bertindak
demonstrasi yang mengikut arahan
dilakukan oleh guru yang diberikan
dan pembantu Nilai : Disiplin diri,
1. Mengimbas
pengurusan murid berpengetahuan,
kembali
bersungguh-
pelajaran lepas
1.2 Guru membahagikan sungguh, berani
Perkembangan mengenai
murid-murid kepada keyakinan diri.
P&P nombor.
dua kumpulan dan KBKK : Murid
(30 minit) 2. Melaksanakan
mengarahkan mereka mendengar arahan
(Langkah1) permainan ‘
bertanding untuk yang diberikan
Memetik
memadankan kad kemudiannya
Cendawan’
nombor dan kad bertindak mengikut
bergambar dengan arahan tersebut
betul dengan baik dan
Misalnya: berkesan.
BBM : kad
bergambar, kad
1 =
nombor

2 =

3 =
1.1 Guru menerangkan
konsep tambah kepada Kaedah : Individu,
murid-murid dengan berkumpulan dan
menggunakan kad kelas.
bergambar. Teknik : Bertindak
1.2 Guru membahagikan mengikut arahan yang
1. Guru mengajar murid-murid kepada diberikan
asas tambah dua kumpulan dan Nilai : Disiplin diri,
dengan guru menulis masalah berpengetahuan,
menggunakan matematik mudah di bersungguh-
Perkembangan kad papan putih serta sungguh,
P&P bergambar. meminta setiap keyakinan diri.
(20 minit) 2. Guru meminta kumpulan KBKK : Murid
(Langkah2) murid menyelesaikan mendengar arahan
menyelesaikan masalah matematik yang diberikan
masalah mudah itu. kemudiannya
matematik Misalnya: bertindak mengikut
mudah. arahan tersebut
dengan baik dan
berkesan.
+ =
BBM : kertas A4,kad
bergambar, kad
Nombor
(1+2=3)

Penutup / 1. Penutup / 1.1 Guru meminta murid Kaedah : Kelas


Refleksi Refleksi mengulang apa yang telah Teknik : Pengulangan
(5 minit) dipelajari. Nilai : Yakin pada diri
sendiri
KB : Menjana daya
ingatan murid dan
sosioemosi mereka
BBM : kad
bergambar, kad
nombor

You might also like