Professional Documents
Culture Documents
3 Objektif pengajaran
Objektif boleh dalam bentuk
Objektif implisit
o melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
memahami
atau mengetahui
atau menghargai
sesuatu yang telah diajar
Objektif eksplisit
o melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti :
menyenaraikan
atau menjelaskan
atau memberikan contoh
atau menunjukkan cara yang betul
terhadap apa yang telah diajarkan
Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak
sekolah
PPD
JPN
dan jemaah nazir sekolah
Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah
sebelum cuti sekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja
tahunan untuk menilai prestasi kerja tahunan guru.
Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuaii
dengan teknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan
penyediaan rancangan pelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan serta merta
apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.
DENDA RM500
Jadual Waktu
Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada
Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid
Setiap hari persekolahan
Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar
Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan
Sukatan Pelajaran
Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar
sebanjang tahun persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK ,
Kementerian Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila diminta
oleh orang-orang yang diberi kuasa seperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan
Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda.
Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P
Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah
Komponen P&P
Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah
Objektif pengajaran
Strategi pengajaran yang sesuai
Bahan bantu pengajaran
Maklum balas pelajar
Penilaian
Fasa P&P
Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat
I. Pra perancangan
o Guru mempunyai gambaan mental mengenai
keseluruhan pengajaran
pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain
isikandungan pelajaran
strategi
bahan yang diperlukan dan boleh digunakan
II. Perancangan aktif
o Guru perlulah
menulis rancangan mengajar
menyediakan nota,
membina transperansi/power point/model
memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai
digunakan
menyediakan senarai semak
III. Perancangan semasa
o Guru perlu
mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar
mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa
mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas
IV. Pasca perancangan
o Guru perlu
menyedari kelemahan pengajaran
mengesan kekuatan pengajarannya
membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan
Proses P&P
1 Perlaksanaan P&P
I. Set Induksi
o Langkah permulaan dalam proses P&P
o Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat
pelajar agar dapat memberi perhatian kepada pengajaran yang akan
berlaku
o Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajaran
o Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa
yang berkaitan, gambar atau bunyi
II. Perkembangan P&P
o Bahagian kedua
o Penyampaian isi pelajaran
1. Teknik penyampaian guru
disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang
sukar, dari yang konkrit kepada yang abstrak
suara yang jelas dan terang
menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil
kira pengalaman dan potensi murid
berfokus kepada apa yang diajar
mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep
KMSM/KBSR
Membuat penilian berterusan
2. Teknik Menyoal
Soalan yang dikemukakan
3. Penggabungjalinan
4. Penyerapan
5. Pengukuhan
memberikan latih tubi
memberikan tugasan / kerja rumah
mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam
aktiviti pembelajaran
6. Pengayaan
membimbing murid mencari maklumat tambahan
menyediakan bahan maklumat tambahan
menggalakkan murid belajar daripada maklum balas
membimbing murid membuat jangkaan masa depan
7. Pemulihan
membimbing murid secara individu
menggunakan pelbagai bahan
memberi latihan ulangan
menggunakan pelbagai teknik pengajaran
8. Penilaian
pemerhatian
soal jawab
perbincangan
kerja bertulis
kerja rumah
9. Hasil pembelajaran murid
memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti
pelajaran
melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-
directed)
mengaplikasikan kemahiran mengambil nota
mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran
mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber
mengemukakan pendapat semasa perbincangan
berdisplin
III. Penutup
o Bahagian terakhir
o Aktiviti yang dijalankan seperti :
1. susulan
folio
pengayaan
membuat projek
ii. penilaian objektif pengajaran
pemerhatian
teknik menyoal
memeriksa kerja pelajar
ii. membuat kesimpulan
iii. rumusan
Pengurusan Kelas
1 Tanggungjawab guru menguruskan kelas
Guru (guru kelas) juga bertanggungjawab memastikan pengurusan kelasnya teratur
dan baik. Guru bertanggungjawab :
I. menguruskan rutin kelas
o menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar
Rekod/buku daftar
Jadual kedatangan kelas
Rekod/buku/slip kemajuan pelajar
Kad 001 dan 002
Rekod kutipan yuran
o menyedia dan melaksanakan rutin kelas
menanda kedatangan
memastikan keceriaan kelas
mengutip yuran
memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini
o menjalankan tugas-tugas lain
mengurus pinjaman buku teks
biasiswa
II. mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harian
III. mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi peraturan kelas
IV. mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P
o Carta organisasi kelas
o Pelan kedudukan pelajar
o Papan kenyataan
o Senarai tugas
B. Pembelajaran Masteri
1 Maksud
Pendekatan pembelajaran yang memfokuskan kejayaan pelajar menguasai sesuatu
perkara yang diajar. Semua pelajar perlu dipastikan menguasai hasil pembelajaran
dalam satu unit sebelum berpindah ke unit pembelajaran seterusnya.
2 Pembelajaran Masteri memerlukan
masa yang mencukupi
proses P&P yang berkualiti
guru menyedari bahawa :
o pelajar mempunyai kebolehan dan keperluan yang berbeza
o pelajar perlukan pendekatan yang sesuai
o pelajar perlu pengetahuan , kemahiran dan sikap yang di ajarkan
Pelajar perlu berpengetahuan, memiliki kemahiran asas
sebelum beralih kepada kemahiran berikutnya.
3 Prinsip asas Pembelajaran Masteri
Pelajar normal boleh menguasi apa yang diajar oleh guru
Proses P&P akan menjadi lebih berkesan jika pelajar dipecahkan kepada
kumpulan yang kecil
Pelajar memerlukan masa yang menguasai pengetuahuan dan kemahiran
Arahan P&P bagi setiap kumpulan dan proses mestilah jelas
C. Pembelajaran Kolaboratif
1 Maksud
D. Pembelajaran Koperatif.
1 Maksud
Pelajar-pelajar bekerjasama, berinteraksi dan saling membantu dalam aktiviti
pembelajaran
2 Kriteria
Semangat saling perlu-memerlukan yang positif
Akauntabiliti individu
Penglibatan yang sama
Penglibatan yang serentak
Penglibatan yang bersemuka
E. Pembelajaran konstruktivisme
1 Maksud
F. Pembelajaran Melalui Pengalaman
1 Maksud
G. Pembelajaran Melalui Rakan Sebaya
1 Maksud
Kaedah Pengajaran A. Simulasi
1 Maksud
Situasi pembelajaran dalam keadaan terkawal dan sengaja diwujudkan sama dengan
situasi sebenar
2 Jenis simulasi
Sosiodrama
menggunakan skrip dan mengandungi konflik
Main peranan
Lakonan spontan tiada skrip diperlukan, tidak menggunakan skrip.
Mengandungi keterangan ringkas dan pelajar memikirkan sendiri penyelesaian
3 Persediaan
i. Guru merancang
ii. Guru menjelaskan secara ringkas mengenai situasi , masalah , peranan dan
tempoh lakonan
iii. Pilih pelajar yang sesuai untuk melakonkan watak - suara yang jelas
iv. Guru menyediakan skrip lakonan
v. Guru membimbing pelajar membuat keputusan
4 Kelebihan
Pelajar berpeluang memikirkan jalan penyelesaian masalah dengan cepat
Kemahiran pertuturan pelajara dapat ditingkatkan
Pelajar dapat belajar dalam situasi yang menyeronokkan dan menarik
Pelajar dapat menghayati nilai-nilai yang baik dalam lakonan
Pelajar dapat menonjol bakat lakonan mereka
C. Syarahan
D. Permainan
E. Hafazan
F. Akhbar Dalam Darjah
G. Melawat Sambil Belajar
1 Maksud
Membawa sekumpulan pelajar ke tempat sebenar . Ia adalah aktiviti sokongan
pembelajaran
2 Tempat lawatan
Muzium
tempat bersejarah
tempat pengeluaran - kilang dan ladang, pusat kreatif
3. Tujuan lawatan
membolehkan pelajar mendapat pengalaman sebenar dalam lawatan
Membolehkan pelajar membandingkan situasi sebenar dengan perkara yang
dipelajari di dalam kelas
Mempelbagaikan aktiviti agar pelajar tidak mudah bosan
Mengeratkan hubungan pelajar dengan masyarakat
4. Persediaan
Memilih tempat lawatan yang berkaitan dengan topik pelajaran
Memohon kebenaran sekolah dan pejabat pendidikan daerah
Menghubungi dan mendapat kebenaran lawatan daripada pihak yang ingin
dilawati
Menguruskan pengangkutan dan penginapan pelajar untuk lawatan
Memberi taklimat kepada pelajar mengenai
o tujuan lawatan
o keselamatan diri
o dislplin
o makan dan minum
o peralatan
Menyediakan peralatan yang diperlukan
Membahagikan pelajar kepada kumpulan kecil mengikut topik
Memastikan pelajar terlibat aktif dalam aktiviti kajian
Memberi bimbingan kepada pelajar yang kurang faham
Mengadakan sesi perbincangan mengenai aktiviti yang dilakukan semasa
lawatan
Aktiviti susulan seperti membuat model dan melukis rencana atau poster
Setiap pelajar mempunyai minat, keperluan, sikap dan tahap kecerdasan dan
kebolehan yang berbeza
Pelajar lebih tepat menentukan sendiri strategi pembelajaran terbaik untuknya
3 Ciri-ciri
Guru adalah berperanan sebagai fasilitator, jurulatih dan kaunselor
Suasana pembelajaran fleksible, selesa dan tanpa tekanan
Bahan PAK dan bahan fasilitator meudah diakses
Pemilihan bahan dan akvititi pembelajaran yang luas
Kemudahan yang membolehkan pelajar belajar secara sendiri atau kumpulan
Membolehkan pembelajaran mengikut kadar dan kemampuan pelajar
4 Kelebihan
Pelajar mendapat kemahiran belajar untuk belajar
Pelajar mendapat pengetahuan dan kemahiran secara berdikari
Pelajar dapat belajar mengikut keperluan dan gaya mereka sendiri
Pelejar memiliki kuasa otonomi dan tanggungjawab ke atas pembelajaran
sendiri
2 Keperluan
Menyokong pembelajaran bersepadu yang menyeluruh selaras dengan falsafah
pendidikan negara dan keperluan pelajar
Mempelbagaikan cara penilaian
Mewujudkan suasana kolaboratif di sekolah
3 Jenis kecerdasan
i. Kecerdasan Verbal Linguistik
o Kebolehan menggunakan kata-kata (bahasa) dengan berkesan
o Kebolehan mengingat maklumat, meyakini orang lain, serta bercakap
tentang bahasa sendiri
ii. Kecerdasan Logik Matematik
o Kebolehan menggunakan nombor secara berkesan dan berhujan
o Kebolehan menjangka
iii. Kecerdasan Visual Ruang
o Kebolehan mengesan dan mengambarkan bentuk
o Kebolehan mempersembahkan idea visual dan ruang secara grafik
iv. Kecerdasan Kinestetik
o Kebolehan menggunakan badan untuk menyatakan idea, perasaan dan
penyelesaian masalah
o Kebolehan menggunakan kemahiran fizikal seperti koodinasi,
keanjalan, kepantasan dan keseimbangan
v. Kecerdasan Muzik
o Kebolehan mengesan irama dan lagu
o Kebolehan mengenal lagu mudah
o Kebolehan membeza dan mengubah rentak dan tempo dalam melodi
yang mudah
vi. Kecerdasan Interpersonal
o Kebolehan memahami perasaan, motivasi, tabiat serta hasrat orang
lain.
o Kebolehan bertindak secara berkesan kepada orang lain
vii. Kecerdasan Intrapersonal
o Kebolehan memahami diri sendiri dari segi kekuatan, kelemahan ,
hasrat dan kehendak.
o Kebolehan menangani perasaan, mengawal kemarahan dan kesedihan
diri
o Kebolehan membantu diri lebih berdisplin , beradab dan bersopan.
viii. Kecerdasan Naturalis
o Kebolehan mengenali dan mengklasifikasi tumbuh-tumbuhan, galian,
binatang.
o Kebolehan mengenali artifak budaya dari segi pakaian dan makanan
B. Teori Behaviourisme
1 Didokongi oleh Thorndike dan Skinner
2 Menyatakan
Pembelajaran belaku melalui pelaziman/kebiasaan
Perubahan tingkah laku dapat dikekalkan dengan ransangan yang sesuai
Pemberian rangsangan mendatangkan kepuasan , kepuasan akan membawa
pengulangan tingkah laku tersebut
Rangsangan yang mendatangkan keadaan tidak selesa akan menyebabkan
tingkah laku tersebu diberhentikan
Ganjaran, insentif dan peneguhan diberikan sebagai rangsangan dalam
pembelajaran supaya tingkah laku yang diingini diteruskan dan dikekalkan
C. Teori Konstruktif
1 Disokong oleh Von Glassefel, Piaget dan Vygotsky
2 Menyatakan
Ilmu pengetahuan terhasil daripada inisiatif seseorang individu itu sendiri
Ilmu pengetahuan yang dibentuk oleh sesorang itu kerana ingin menyesuaikan
dirinya dengan alam sekitar
Ilmu pengetahuan terbentuk hasil rasionalisasi pengalaman individu
Ilmu pengetahuan terbina hasil penglibatan aktif individu yang
menghubungkait maklumat baru dengan pengalaman sedia ada
Seseorang individu tidaklah menerima sesuatu ilmu secara pasif
D. Teori Kognitif
1 Didokong oleh Atkinson, McClelland and Bruner
2 Menyatakan
Tingkah laku manusia adalah dipengaruhi cara pengamatan seseorang
Setiap individu berminit mengejar kejayaan
Terdapat dua jenis dorongan yang bertentangan yang wujud semasa mengejar
sesuatu iaitu mengejar kejayaan atau mengelakkan kegagalan
Kejayaan dan kegagalan seseorang individu adalah bergantung kepada
kefahaman terhadap sesuatu institusi dan keperibidaiannya