Professional Documents
Culture Documents
Persediaan Mengajar yang juga dikenali sebagai Rancangan Pengajaran Harian yang
lengkap perlu dirancang dan disediakan. Persediaan mengajar yang disediakan dengan
jelas, teliti dan lengkap adalah kunci kejayaan kepada guru. Melalui Persediaan
mengajar yang lengkap dan sistematis membolehkan guru :
a. Menentukan objektif pelajaran supaya guru tidak terkeluar dari apa yang
dirancang
b. Memahami dan menentukan isi pelajaran yang cukup disampaikan dalam masa
yang diperuntukkan
c. Menentukan strategi pengajaran yang sesuai dengan peringkat, kebolehan dan
minat pelajar
d. Menentukan dan menyediakan BBM yang perlu
e. Merancang aktiviti murid-murid
f. Mengawal bilik darjah dengan baik
g. Menilai keberkesanan pengajaran dan pembelajaran murid
h. Guru lebih berkeyakinan semasa menghadapi murid
i. Mengingati bahan pengajaran yang akan disampaikan
j. Menjimatkan masa kerana segala pengajaran dan aktiviti dapat dijalankan
dengan teratur
k. Memilih jenis soalan yang sesuai serta mencabar untuk dikemukakan semasa
pengajaran
l. Memikirkan cara untuk memotivasikan murid dalam proses pengajaran dan
pembelajaran
m. Merancang bagaimana nilai murni dapat diterapkan dalam proses pengajaran
dan pembelajaran
zba 1
Format Persediaan Mengajar / Rancangan Pengajaran Harian
Pelaksanaan P & P:
Penyampaian/ Isi Pelajaran/ Kemahiran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set induksi:
( 5 min)
Langkah 1
( min)
Langkah 2
( min)
Langkah 3
( min)
Penilaian
( min)
Refleksi Pelajar
Pentup Rumusan Guru
( 5 min)
Refelksi Guru : 1. Sebelum P & P :
2. Selepas P & P :
Rumusan Penyelia :
zba 2
PENENTUAN OBJEK TIF
Objektif pelajaran bagi sesuatu tajuk merupakan kenyataan yang guru harapkan dan
dapat ditunjukkan oleh pelajar pada tingkahlakunya.
Kegunaan Objektif
Kegunaan objektif pelajaran yang ditulis dalam bentuk objektif tingkahlaku atau objektif
perlakuan adalah banyak. Antaranya :
Penulisan Objektif
i. Perlakuan
Menyatakan, apakah yang pelajar akan buat atau lakukan bila mereka menunjukkan
perlakuan objektif. Adalah penting bagi guru menyatakan jenis perlakuan yang diterima
sebagai bukti pelajar tersebut telah menguasai sesuatu objektif. Sebagai contoh
perkataan yang digunakan untuk membuat objektif tingkahlaku ialah seperti memilih,
merekabentuk, mengenal pasti, menyenaraikan, menyusun dan lain-lain
ii. Syarat
Keadaan dimana perlakuan itu akan dilakukan, ia boleh terdiri daripada peralatan,
bekalan, atau bahan yang diberikan kepada pelajar untuk melakukan sesuatu perlakuan.
Sebagai contoh “dengan membaca petikan yang diberi”.
iii. Kriteria
Menerangkan paras penguasaan atau kecekapan yang mesti dicapai dalam melakukan
perlakuan objektif yang dapat memberikan gambaran bagaimana cara untuk menilai
perlakuan pelajar. Contoh, “dapat memotong kayu dalam masa 10 minit”, “dengan 90%
jawapan betul” ,”dengan tepat” .
zba 3
Domain Objektif
i. Kognitif
Domain yang mengandungi perlakuan yang memerlukan pengetahuan mengenai
konsep, prinsip atau ketetapan am. Contoh, selepas pengajaran pelajar dapat
menyenaraikan 10 jenis tanaman hiasan yang terdapat di kawasan sekolah dengan
100% betul
ii. Afektif
Domain yang melibatkan sikap, perasaan atau kepercayaan. Dalam domain ini
perlakuan agak sukar untuk diukur. Contoh, selepas demonstrasi pelajar akan
menunjukkan kesedaran keselamatan dalam makmal dan melaporkan kepada guru jika
ada keadaan yang berbahaya.
iii. Psikomotor
Domain yang berkaitan dengan kemahiran. Contoh, selepas tunjuk cara oleh guru
pelajar dapat melakukan cantuman tunas dengan betul.
Isi pelajaran yang perlu dinyatakan dalan Persediaan Mengajar adalah seperti yang
dinyatakan mengikut topik-topik tertentu dalam sukatan pelajaran . Walau
bagaimanapun , pemeringkatan isi pelajaran perlulah mengikut kebolehan pelajar dan
prinsip-prinsip pembelajaran. Sebagai contoh pemeringkatan isi pelajaran disusun
seperti berikut :
• Dari konsep yang mudah kepada yang kompleks
• Dari senang kepada yang mudah
• Dari yang konkrit kepada yang abstrak
• Dari konsep sudah ada dalam pengetahuan sedia ada kepada yang belum tahu
• Relevan dengan objektif yang telah ditentukan
• Mengikut urutan , teratur, mengikut perkembangan semasa dan
• Dapat menggalakan penglibatan pelajar secara aktif untuk berfikir secara kritis,
analitis dan kreatif
zba 4
PEMILIHAN SUMBER
Bahan yang digunakan hendaklah sesuai dengan objektif pelajaran, tahap dan
kebolehan pelajar. Menggunakan bahan yang tekini dan sesuai dengan keadaan
setempat, mempelbagaikan penggunaan bahan ( dari gambar pegun kepada
penggunaan media elektronik), bahan yang digunakan perlulah cantik , berwarna,
menggunakan saiz font yang sesuai dan dapat menarik perhatian pelajar.
Pemilihan strategi pengajaran dan pembelajaran yang mencakupi kaedah dan teknik
yang sesuai akan memastikan keberkesanan atau peningkatan keberkesanan proses
pengajaran dan pembelajaran tersebut. Penentuan kepada strategi yang melibatkan
dan yang menambah kemahiran berfikir kepada pelajar perlu ditekankan. Di samping itu
penggabungjalinan kemahiran-kemahiran 3 M ( membaca, menulis dan mengira) perlu
juga di ambil kira.
PENGAJARAN MIKRO
a. Konsep
b. Tujuan
zba 5
Pelaksanaan Pengajaran Mikro
Perancangan
(RPH)
Pencerapan Pengajaran
( komen ) ( mengajar)
Set induksi merupakan satu proses yang digunakan dalam permulaan pengajaran,
apabila menukar topik, sebelum soal jawab sebelum pertunjukan slaid atau video
dengan tujuan menarik perhatian pelajar dan mendorong pembelajaran. Prinsip-prinsip
set induksi seperti berikut :
• memfokuskan perhatian pelajar terhadap apa yang hendak di ajar
• membentuk satu rangka rujukan semasa pengajaran
• memberi makna terhadap sesuatu konsep atau makna baru
• merangsang minat dan penglibatan murid
• meletakkan murid dalam set mental atau keadaan yang sesuai untuk belajar
• menggalakkan pelajar enyertai pelajaran dengan giat.
• mewujudkan keadaan ingin tahu dikalangan murid
Papan tulis penting dalam meningkatkan pembelajaran pelajar dari segi menjelaskan
lagi penerangan guru tentang fakta, konsep atau idea yang abstrak. Oleh itu racangkan
zba 6
bagaimana penggunaan papan tulis dari segi masa, pembahagian ruang dan
penglibatan pelajar
c. Kemahiran variasi ransangan
Kemahiran ini adalah untuk membangkitkan perhatian pelajar dan mefokuskan perhatian
pelajar kepada fakta penting dalam pelajaran. Variasi ransangan berkait rapat dengan
kebijaksanaan guru pelatih mempelbagaikan strategi pengajaran, kecekapan
penggunaan alat bantu mengajar , persekitaran bilik darjah, komunikasi verbal dan non-
verbal guru.
d. Kemahiran penyoalan
Penyoalan merupakan satu aspek penting yang boleh mebawa pelajar kepada aktiviti
kognitif aras tinggi. Oleh itu guru harus faham dan tahu tentang kepentingan soalan
dalam pengajaran dan pembelajaran seperti membantu pelajar mengingat kembali
fakta-fakta dan mencungkil fikiran pelajar. Soalan yang dibentuk hendaklah dirancang
dengan rapi dan mengikut kebolehan pelajar
i. Panduan menyoal
• pastikan soalan jelas
• nyatakan soalan, tunggu 2-3 saat dan kemudian panggil nama pelajar yang
dikehendaki menjawab soalan berkenaan
• tanya satu soalan pada satu masa
• gunakan soalan arar rendah dahulu dan diikuti dengan soalan aras yang
lebih tinggi
• gunakan teknik “probing” untuk membantu pelajar memberikan jawapan.
f. Kemahiran penutup
Penutup haruslah sesuai dengan objektif dan aktiviti pelajaran yang telah disampaikan.
Semasa penutup ini aktiviti susulan juga harus dirancang dengan teliti dan ada
kesinambungan dengan pelajaran akan datang. Di samping itu tujuan penutup adalah
untuk menarik perhatian perhatian pelajar tentang pelajaran baru yang dipelajari,
zba 7
mengukuhkan konsep, prinsip atau kemahiran baru, mewujudkan perasaan pencapaian
dan kejayaan dan peluang mengaplikasi konsep dan kemahiran baru.
zba 8