You are on page 1of 9

Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun Empat

Tarikh : 8.3.2011
Masa : 60 minit
Kelas : Tahun 4
Mata Pelajaran : Sains
Tema : Menyiasat Alam Hidupan
Bidang Pembelajaran : Kepelbagaian Hidupan Dalam Alam
Hasil Pembelajaran Umum : Haiwan mempunyai ciri khas bagi melindungi diri
daripada musuh.
Hasil Pembelajaran Khusus: Di akhir P & P, murid dapat memahami haiwan
mempunyai ciri khas bagi melindungi diri daripada
musuh.
Aras 2 : mengenal pasti ciri khas haiwan tertentu bagi melindungi diri
daripada musuh.
Aras 3 : menerangkan ciri khas yang melindungi haiwan tertentu
daripada musuh.
Kemahiran Proses Sains : Memerhati, membuat inferens, berkomunikasi
Kemahiran Berfikir & : Membuat kesimpulan
Strategik Berfikir Menghubungkaitkan
Membuat inferens
Membanding
Menjana idea
Sikap dan Nilai Murni : Bekerjasama
Bahan Bantuan Mengajar : Perisian Komputer, Komputer, Projektor, Topeng
Haiwan, Skrin, lemabran keja.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal-Linguistik, Visual-Spatial, Intrapersonal
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid-murid pernah melihat haiwan di persekitaran
mereka dan melalui rancangan televisyen.
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGJARAN & MEDIA P&P/ CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN BBM
Set induksi Simulasi Permainan. 1. Mengadakan simulasi Topeng KPS :
±5 minit permainan sekumpulan haiwan Memerhati
kerbau melindungi KBSB :
anaknya daripada musuh Menghubun
(harimau). gkait
2. Murid yang berlakon Menjana
sebagai kerbau idea
membentukkan separuh
bulatan mengelilingi SDP:
Pergerakan
anaknya di dalam.
lokomotor
Soalan : 3. Seorang murid berlakon
1. Dimanakah anak sebagai harimau cuba
kerbau itu? menyerang anak kerbau.
2. Mengapakah kerbau 4. Murid yang berlakon
membentuk satu sebagai kerbau meletak
bulatan? tangan di dahi dengan jari
3. Bagaimanakah telunjuknya merentang ke
kerbau melindungi hadapan untuk menahan
anaknya daripada serangan harimau.
musuh? 5. Selepas simulasi
4. Apakah ciri khas permainan, guru
pada kerbau untuk mengaitkan isi pelajaran
melindungi diri daripada dengan aspek afektif.
musuh? 6. Guru minta murid
memberi pandangan
tentang penyelesaian
masalah dalam lakonan itu.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGJARAN & MEDIA P&P/ CATATAN


/ MASA PEMBELAJARAN BBM
Langkah 1 Sifat-sifat kahs haiwan 1.Murid-murid Kad tutorial. KPS :
±15 minit untuk melindungi diri dibahagikan kepada 6 Memerhati
daripada musuh. kumpulan. Membuat
2. Murid-murid dibekal inferens
dengan sekeping kad Berkomunika
tutorial dan belajar kad si
tersebut.
(Lampiran 1) KBSB:
3. Murid-murid diminta Menghubung
mengenalpasti ciri-ciri kait.
khas pada haiwan.
4. Murid-murid digalak SDP:
membincang dengan Melukis
menggunakan sesi buzz
untuk menjana idea
supaya member dan
melukis contoh-contoh
haiwan yang memiliki
sifat-sifat khas itu.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGJARAN & MEDIA CATATAN


/ MASA PEMBELAJARAN P&P/ BBM
Langkah 2 Sifat-sifat khas haiwan 1. Guru mengedarkan Kad KPS :
±15minit melindungi diri daripada sekeping kad tugasan tugasan. Memerhati
musuh. kepada setiap kumpulan. Membuat
2. Murid membaca inferens
arahan yang diberi oleh Berkomunikasi
guru.
3. Murid menjawab KBSB :
tugasan masing-masing. Menghubungk
[Tentukan struktur khas ait
pada haiwan dibawah Membuat
yang digunakan untuk kesimpulan
melindungi diri atau Membuat
menyerang musuh.] inferens
4. Setelah habis
menjawab soalan, murid-
murid bersedia untuk
sesi pembentangan.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGJARAN & MEDIA P&P/ CATATAN


/ MASA PEMBELAJARAN BBM
Langkah 3 Sesi Pembentangan : 1. Guru menggunakan Komputer/ KPS :
±15minit Sifat-sifat khas haiwan projector untuk Projektor Memerhati
untuk melindungi diri menayangkan gambar Skrin Membuat
daripada musuh. haiwan yang berkenaan. inferens
2. Murid membentang Berkomunika
sifat-sifat khas haiwan si
untuk melindungi diri KBSB:
daripada musuh Membuat
mengikut kumpulan. urutan
3. Guru memantau murid Membuat
dan member bimbingan. urutan
Membuat
inferens

Langkah 4 Sesi pembentangan 1. Guru menggunakan Komputer, KPS :


±15minit Sifat-sifat khas haiwan projector untuk Projekter, memerhati
untuk melindungi diri menayangkan gambar skrin Membuat
daripada musuh. haiwan yang berkenaan inferens
2. Murid membentang Berkomunika
sifat-sifat khas haiwan si
untuk melindungi diri KBSB :
daripada musuh Membuat
mengikut kumpulan. urutan,
3. Guru memantau murid menghubung
dan member bimbingan. kait
Membuat
kesimpulan
Membuat
inferens
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGJARAN & MEDIA P&P/ CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN BBM
Penutup Latihan 1. Guru mengedarkan Lembaran KPS
±1o minit lembaran kerja kepada kerja Membuat
murid-murid urutan
Menghubung
Membuat
kesimpulan.
3. untuk
mengaji
4 membuat
kesimpulan

Lampiran 1
KAD TUTORIAL
HAIWAN MEMPUNYAI CIRI KHAS BAGI MELINDUNGI DIRI DARIPADA MUSUH

1. Haiwan melindungi diri daripada diserang atau dimakan oleh musuh.


2. Haiwan mempunyai sifat-sifat khas untuk melindungi dirinya untuk terus hidup.
3. Sifat-sifat khas haiwan seperti

Sengat atau bias Tanduk yang tajam Kuku yang tajam

Badan yang diliputi bulu tebal, sisik keras Kulit yang tebal dan keras atau
atau berduri bercangkerang

Lampiran 2
KAD TUGASAN

CARA HAIWAN MELINDUNGI DIRI DARIPADA MUSUH

Tentukan struktur khas pada haiwan dibawah yang digunakan untuk melindungi diri atau
menyerang musuh.
Lembaran Kerja
1.

Haiwan S

i. Bagaiman haiwan S melindungi diri daripada musuh?


_________________________________________________________

ii. Beri dan lukiskan 2 contoh haiwan lain yang melindungi diri seperti haiwan S.

_________________________________________________________

iii. Rajah di atas menunjukkan haiwan-haiwan tertentu yang mempunyai struktur

yang sama.

a. Apakah struktur yang bertanda X? _______________

b. Apakah fungsi struktur tersebut ? _______________

c. Berikah contoh haiwan lain yang mempunyai struktur seperti ini?

__________________________________________________

You might also like