Professional Documents
Culture Documents
Objektif :
ii. Mengetahui tahap perkembangan kanak-kanak berumur 4-6 tahun dan aktiviti
yang boleh meningkatkan perkembangan kanak-kanak.
iv. Memahami teori, konsep, nilai-nilai dan jenis-jenis main dalam pendidikan awal
kanak-kanak
Peruntukan Masa
-Bahasa Mengetahui
-Kognitif dan memahami
-Fizikal faktor-faktor
(Psikomotor) yang
-Emosi mempengaruhi
-Sosial proses
pertumbuhan
kanak-kanak
mengikut
peringkat umur.
Brainstorming
12.2.3 2 jam Mengetahui ceramah
Pengurusan dan memahami
Dan masalah
Tingkahlaku tingkahlaku
Kanak-Kanak dan cara
menangani
BIL TAJUK PECAHAN MASA KEMAHIRAN KAEDAH PENCERAMAH
TAJUK
12.2.4 Belajar 2 jam Mengetahui Penerangan Penceramah
melalui bermain dan memahami Luar /Jurulatih
konsep main Pembentukan
sambil belajar Kumpulan
Tarikh :
Masa : 2 jam
Kumpulan :
Bilangan Pelatih :
- Minta pelatih
memberi
maklumbalas
berdasarkan
slide gambar
Langkah / Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Isi Pelajaran Abm Catatan
Masa Fasilitator Pelatih
- Membuat
rumusan
Penutup - Merumuskan Menjawab soalan Soalan kuiz
tentang tajuk secara lisan (lampiran)
15 minit yang telah
disampaikan
dengan
bersoaljawab
dan
kuiz
RANCANGAN PENGAJARAN PEMBELAJARAN
Tarikh :
Masa : 2 jam
Kumpulan :
Bilangan Pelatih :
Alat dan Bahan P&P : Slide, keratan akhbar, nota edaran, kertas tugasan, kertas
mahjong, marker, whiteboard marker.
Membimbing pelatih
membuat
perbincangan
Tarikh :
Masa : 2 jam
Kumpulan :
Bilangan Pelatih :
Alat dan Bahan P&P : Nota edaran, slide, alat bahan dikelas, white board,marker.
Aktiviti Pengajaran
Langkah/Masa Isi Pelajaran Pembalajaran Abm Catatan
Fasilitator Pelatih
Set Induksi Bermain tepuk - Minta pelatih - Mencari Permainan
tangan “sep sep mencari pasangan boleh
5 minit sep, mi mi mi” pasangan - Menyanyi diubahsuai
masing- sambil tepuk mengikut
masing tangan kesesuaian
Aktiviti Pengajaran
Langkah/Masa Isi Pelajaran Pembalajaran Abm Catatan
Fasilitator Pelatih
Langkah 2 Jenis-jenis - Mengedar nota - Merujuk nota Slide.
bermain : edaran Nota edaran
30 minit Main (lampiran 4)
‘unoccupied’ - Membuat - Membuat
Main penerangan catatan
memerhati dan - Bersoal jawab
Main ‘solitary’ perbincangan
Main ‘parallel’
Main
‘associative’
Main
‘cooperative’
BIDANG PENGKHUSUSAN
UNIT 6 : Pengurusan Kanak-kanak
Objektif :
Peruntukan Masa
Tarikh :
Masa : 2 jam
Kumpulan :
Bilangan Pelatih :
Alat dan Bahan P&P : Nota edaran, slide, alat bahan dikelas, white board,marker.
-Pemilihan
kanak-kanak
- Kaedah
Kajian
-mengenalpasti
perkembanga
n kanak-
kanak-
SEFIR
-Laporan
Naratif
Rumusan Membuat
10 minit rumusan
tentang cara
penulisan
kajian kanak-
kanak.
Rujukan:
Penceramah
2. Pengurusan Kanak-Kanak Tabika
1- Psikologi Kanak-Kanak Tabika 4-6 tahun
1.1 Konsep dan Prinsip Pertumbuhan dan Perkembangan Pn. Ainon
Penceramah Luar
(Maktab)
KUMPULAN:
PERKEMBANGAN :
4-6tahun
LAMPIRAN BORANG
TUGASAN 2
Tiap- tiap benda yang hidup mengalami perubahan iaitu mengikuti proses
pertumbuhan dan perkembangan. Pertumbuhan diutamakan kepada banyak
pertukaran-pertukaran yang nyata dan dapat diukur. ( bertambaah besarnya saiz
dan struktur ). Ini bukan sahaja dengan bertambah besarnya jasmani kanak-
kanak tetapi juga saiz struktur organ bahagian dalam otak. Dengan pertumbuhan
otak itu, kanak-kanak akan lebih keupayaan untuk meningkat, membuat
pertimbangan dengan logic dan juga untuk belajar. Pertumbuhan yang biasa
selalunya akan berhenti manakala sesuatu benda hidup atau manusia sampai ke
peringkat matang atau dewasa dan selepas itu pertumbuhan tidak berlaku lagi.
Perkembangan pula adalah yang bersifat kualiti ( bernilai ), iaitu sifat perubahan
yang tidak dapat diukur secara kuantiti tetapi ternyata perubahan telah berlaku
melihatkan sifat yang berlainan daripada peringkat permulaan perkembangan
sehingga tamatnya hayat sesorang benda hidup atau manusia itu. Tegasnya
perkembangan berlaku terus menerus dari awal hingga ke akhir hayat.
Factor baka Cuma menyatakan apa yang mungkin terbentuk. Contohnya baka
menyatakan mungkin akan tinggi ---- tetapi keadaan alam sekeliling mula
member pengaruhnya kepada anak yang masih dalam kandungan lagi. Misalnya
makanan yang tidak seimbang, jangkitan penyakit atau sakit yang teruk dan
bekerja berlebihan sebelum dewasa. Gejala ini akan menyebabkan ukuran
tingginya akan terencat. Sungguhpun sesetengah sifat kanak-kanak adalah
didapati daripada baka yang berkembang mengikut satu corak yang tertentu,
pertumbuhan dan perkembangan kanak-kanak juga bergantung kepada alam
sekeliling yang sesuai dan rangsangan. Jika kanak-kanak itu tidak ada peluang
untuk belajar, dia tidak boleh mencapai tahap kebolehannya.
NOTA
LAMPIRAN 2
TEORI PERKEMBANGAN KANAK-KANAK
NOTA
LAMPIRAN 4
Tabiat semulajadi memang sudah sedia ada didalam diri manusia sejak
dilahirkan. Ianya bukanlah hasil dari pengalaman manusia. “Kecenderungan
semulajadi dengan mendorong manusia melakukan tingkahlaku yang tertentu
dalam masa dan suasana yang tertentu “. Tegasnya, kecenderongan semulajadi
inilah yang menggerakkan seseorang berfikir, menumpukan perhatian kepada
benda-benga, menimbulkan perasaan dan mendorong manusia melakukan
tindakan-tindakan yang tertentu
( berlawan ). Tabiat semujadi dipanggil dengan satu perkataan iaitu “ NALURI “.
Manusia mempunyai beberapa naluri ( instint ) yang menjadi pendorong
tingkahlakunya.
2. NALURI MELAWAN
- Tabiat yang timbul bila manusia dihalangi atau ditegah dari melaksanakan
atau mencapai kehendak dan keinginannya.
- Tabiat ini menimbulkan perasaan marah dan dendam terhadap penghalang-
penghalang dan akan bertindak dan menyerang.
- Tabiat ini memang didapati pada manusia dan binatang.
- Kanak-kanak kecil mengamalkan tabiat ini dengan tidak dipelajari lebih dulu.
- Jika kanak-kanak kecil ditahan dari melaksanakan sesuatu keinginannya, ia
akan menunjukkan perasaan atau reaksi melawan dengan hebat.
3. NALURI KEIBUBAPAAN
- Tabiat yang mendorong manusia dan juga binatang mengawal dan menjaga
keselamatan anak-anak mereka.
- Tabiat yang juga akan mendorong ibubapa bersusah payah, berlapar dan
sanggup menghadapi bahaya untuk menyelamatkan anak-anak mereka.
7. NALURI JIJIK
- Tabiat ini mendorong manusia jijik bila benda-benda yang pelik dirasa oleh
lidahnya atau tersentuh dengan seseuatu yang kotor dan menggelikan atau
melihat tingkahlaku keji.
8. NALURI JANTINA
- Tabiat ini mendorong lelaki mencintai atau tertarik kepada kepada jenis
perempuan dan perempuan kepada jenis lelaki.
- Tabiat ini timbul bila manusia sampai umur remaja (12-18 tahun ).
KESIMPULAN
- Inilah 14 naluri yang menjadi teras dalam diri manusia.
- Naluri-naluri inilah yang menjadi penggerak tingkahlaku manusia.
- Bila seseorang pendidik memahami cirri dan tabiat semulajadi kanak-kanak
mengikut umur memudahkannya menugurus dan merancang pembelajaran
yang berkesan untuk kanak-kanak.
NOTA
LAMPIRAN 5
1. HYPERAKTIVITI
Keadaan seseorang individu yang tidak boleh duduk diam, bergerak kesana
kemari tanpa tujuan dan adalah sukar di kawal.
CIRI-CIRI
- Tidak boleh duduk diam
- Perbuatan tiba-tiba.
- Kaki,tangan bergerak.
- Kurang subur.
- Tingkah laku tiada tujuan.
- Mudah naik angin.
- Aktiviti tidak sempurna.
- Merungut.
- Aktiviti berlebihan.
PENYEBAB
- Kecederaan otak.
- Makanan yang mengandungi bahan awet,pewarna ( junkfood ).
- Keturunan.
CARA MENGATASI.
- Jauhi junkfood.
- Latihan tingkah laku
- Suasana pembelajaran yang mesra serta rileks.
2. KEBIMBANGAN
Perasaan kurang senang yang disebabkan oleh suatu pra alamat bahawa
sesuatu yang tidak diingini akan berlaku.
CIRI-CIRI
- Kecewa ( naik angin )
- Terpengaruh
- Kurang kecekapan
- Takut ( kaunseling )
- Normal
- Tidak selamat, terancam, kurang keyakinan.
- Bergantug kepada orang lain.
- Sukar dihapus
- Mengulangi tindakbalas, helah diri, tidak mengambil tindakbalas.
CARA MENGATASI
- Merancang dan menentukan.
- Galakkan dan pujian.
- Membina sikap dan personality positif.
- Kurangkan ancaman atau menakutkan.
- Membezakan
- Hormat menghormati.
- Galakan/ Sokongan.
- Bimbingan dan kaunseling
- Pemulihan.
- Elakkan perkataan mengejek.
- Kasih saying, kemesraan.
3. PERMUSUHAN NYATA
Tingkahlaku Fizikal atau lisan bertujuan menyakiti atau melukai seseorang.
CIRI-CIRI
- Musuh dengan orang yang tidak bersalah.
- Mengejek menggunakan nama-nama buruk.
- Kecewa.
- Degil dan bahasa kurang sopan.
- Bermain ( menarik, merebut, menolak, memukul, menggigit ).
DIPELAJARI DARI
- Individu.
- Sikap masyarakat.
- Pengaruh media.
CARA MENGATASI
- Memberitahu kanak-kanak bahawa tingkahlaku tersebut tidak
menguntungkan.
- Adakan aktiviti kerohanian dan moral serta menerapkan nilai-nilai murni.
- Menasihati melalui aktiviti seperti cerita, nyanyian.
- Rancag aktiviti yang sesuai dan menarik.
4. PENGUNDURAN DIRI.
Penarikan diri dari situasi yang kurang selamat atau mengancam.
CIRI-CIRI
- Kalah
- Helah bela diri.
- Berfikir.
- Mengundur Diri
CARA MENGATASI
- Sediakan aktiviti yang menarik
- Bantu kanak-kanak yang bermasalah.
- Jangan selalu menghukum
- Beri galakan peluang mencuba sesuatu.
- Beri pujian.
- Berbincang dengan ibubapa.
5. PERGANTUNGAN BERLEBIHAN
Keadaan dimana seseorang individu amat bergantung pada orang lain atau
tidak boleh berdikari.
CIRI-CIRI
- Kurang keyakinan – bergantung kepada orang lain buat keputusan.
- Kendiri - kurang baik / kurang cekap.
- Tidak berani mencuba.
- Tidak rajin.
- Tidak diberi peluan buat keputusan.
CARA MENGATASI.
- Adakan aktiviti yang mana kanak-kanak boleh membuat keputusan.
- Pastikan aktiviti yang dirancang kanak-kanak boleh buat.
- Layanan sepenuhnya kepada kanak-kanak yang lemah pada peringkat awal.
- Adakan aktiviti yang boleh kanak-kank boleh buat sendiri.
- Beri bimbingan dan bantu kank-kanak menyiapkan aktiviti.
NOTA
LAMPIRAN 6
PENDAHULUAN
Bermain adalah aktiviti yang terbuka, tidak mempunyai peraturan, prosedur atau
hasil yang dijangkakan.
Jones (1977)
Kanak-kanak bermain dengan diarah oleh diri sendiri tanpa mengambil kira
tujuan bermain. Samasa bermain, mereka bebas dari segala peraturan. Melalui
permainan, kanak-kanak mendapat tingkahlaku yang baru. Kanak-kanak
melibatkan diri dalam permainan secara aktif.
NILAI-NILAI MAIN
1. Bermain boleh membantu perkembangan kanak-kanak.
2. Bermain adalah aktiviti sukarela.
3. Dalam masa bermain kanak-kanak dapat merasakan kebebasan bertindak.
4. Kanak-kanak dapat mengembangkan imaginasi semasa bermain.
5. Bermain menggalakkan menjadi matang dan ‘adventurous”.
6. Bermain boleh menggalakkan perkembangan bahasa.
7. Bermain adalah kuasa yang unik untuk membina perhubungan interpersonal.
8. Bermain dapat mengembangkan fizikal kanak-kanak.
9. Bermain dapat mengembangkan minat dan penumpuan kanak-kanak.
10. Bermain satu cara yang membolehkan kanak-kanak menyelidik benda-benda
yang terdapat di ala mini.
11. Melalui bermain kanak-kanak dapat mempelajari peranan orang dewasa.
12. Bermain adalah satu cara pembelajara yang dinamik.
13. Kanak-kanak dapat memperbaiki penilaian mereka melalui bermain.
14. Bermain boleh disusun secara akademik.
15. Bermain sangat mustahak dalam kehidupan manusia.
16. Bermain mempunyai sumbangan yang penting.
IMAN AL GHAZALI
“ Dengan bermain boleh mengembangkan sifat semulajadi kanak-kanak. Bermain juga
boleh menyuburkan tubuh badan yang kecil, membina dan menguatkan otot-otot.
Bermain juga boleh mendatangkan kegembiraan, kerehatan bagi kanak-kanak selepas
penat belajar “.
JENIS-JENIS BERMAIN
PERANAN GURU
PENUTUP
Aktiviti bermain penting dalam memperkembangkan potensi individu dari segi SEFIR.
Aspek kesepaduan hendaklah ditekankan semasa mengendalikan aktiviti permainan.
Perancangan yang tersusun perlu dilakukan supaya aktiviti bermain dapat mencapai
objektif pengajaran dan pembelajaran.
NOT
A LAMPIRAN 7
Main merupakan “ cara kanak-kanak belajar yang didak dapat diajar oleh orang
lain. Kanak-kanak akan meneroka, mengenali diri mereka dengan dunia sebenar
yang berkaitan dengan ruang, masa, benda-benda, binatang dan manusia.”
( Frank 1957 ).
Bagi kanak-kanak main adalah masa terbaik untuk pembelajaran. Sejak mereka
bangun seawall pagi, mereka meneroka dunia mereka dengan main. Dengan
usaha memasukkan objek kemulut, mereka sebenarnya belajar memegang,
mengimbang dan menepati sasaran objek dapat dimasukkan kedalam mulut.
Kanak-kanak akan membuat kordinasi mata dan tangan untuk mencapai objek
serta membuat beberapa pergerakan. Semua ini akan membantu kanak-kanak
mengembang dan merangsang kemahiran berfikir.
Alat mainan kanak-kanak ialah segala bahan, objek atau alat yang kanak-kanak
boleh bermain dengannya. Bahkan kanak-kanak, ibu ayah serta guru dapat
dianggap sebagai alat mainan kepada kanak-kanak. Alat mainan kanak-kanak
sentiasa berubah dari masa ke semasa. Semaki bertambah usia kanak-kanak,
semakin banyak alat atau jenis maianan yang mencabar diperlukan.
Baju yang dipakai ( seperti kemeja T ) kepada kanak-kanak juga merupakan alat
mainan yang cukup menarik dan menyeronokkan. Kemeja yang disarung dari
kepala, akan menyebabkan kanak-kanak kehilangan “kepala” . Kita boleh
bertanya kepada anak: Mana kepala saying? “ Sini, sini “. Jawab anak .kepala
adik hilang dan ada semula selepas baju di tarik. Di sini nakan akan belajar
konsep “ hilang “ dan “ muncul “ semula. Mereka juga akan belajar mengenal
anggota badan seperti rambut, dahi kepala, hidung hingga ke leher.
Tarikh :
Masa : 2 jam
Kumpulan :
Bilangan Pelatih :
Alat dan Bahan P&P : Nota edaran, slide, alat bahan dikelas, white board,marker.