You are on page 1of 6

Rancangan Pengajaran Harian

Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1

TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN


TAJUK KITAR SEMULA
KEMAHIRAN BAHASA MEMBACA

FOKUS UTAMA Standard 2.2 Membaca dan memahami


Kandungan perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.

Standard 2.2.1 Membaca dan memahami


Pembelajaran perkataan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata, diftong,
vokal berganding, difgraf dan
konsonan dengan sebutan yang
betul

FOKUS SAMPINGAN Standard 1.2 Mendengar, mengecam dan


Kandungan menyebut bunyi bahasa iaitu
abjad, suku kata, perkataan,
frasa dan ayat yang betul

Standard 1.2.4 Mendengar, memahami,


Pembelajaran menyebut dan mengeja
perkataan yang mengandungi
suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul dan tepat.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Rancangan Pengajaran Harian
Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1

(i) Mendengar dan mengecam perkataan yang


berkaitan dengan jenis-jenis bahan kitar semula.
(ii) Mengeja dan menyebut perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup
dengan betul dan tepat.
(iii) Membaca dan memahami dengan memberi
makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga
suku kata dengan sebutan yang betul.

PENGISIAN Ilmu: Sains, Pendidikan Kesihatan, Moral


KURIKULUM Nilai: Bekerjasama, berdisiplin, mencintai alam sekitar
KBT: Kecerdasan Pelbagai, Konstruktivisme, Kontekstual

SISTEM BAHASA Tatabahasa


Kata Nama Am
Kosa Kata

MEDIA Botol minuman, replika tong kitar semula, carta lirik, kad
perkataan, set kad suku kata,

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Rancangan Pengajaran Harian
Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1

PENGISIAN
AKTIVITI CATATAN
KURIKULUM

Set Induksi Media: botol minuman, Aktiviti 1


carta lirik (botol
a. Guru mengedarkan beberapa Nilai: kerjasama, minuman)
botol minuman berisi air yang mencintai alam sekitar
tercemar. KBT: kecerdasan Aktiviti 2
b. Guru meminta murid pelbagai
memerhatikan dan menyatakan
keadaan air di dalam botol.
c. Guru mengingatkan kepada
murid untuk menjaga alam
sekitar jika tidak mahu air
menjadi kotor seperti di dalam
botol.
d. Murid menyanyi lagu “Kitar
Semula” dengan bimbingan guru.

Langkah 1 Media: replika tong kitar Aktiviti 3


semula, kad perkataan (replika tong
a. Guru menunjukkan 3 jenis replika Nilai: bekerjasama kitar semula)
tong sampah kitar semula dan KBT: kontekstual
cara penggunaannya mengikut Aktiviti 4
warna tong.
b. Murid menyebut warna tong yang
ditunjukkan guru dan bahan yang
boleh dikitar semula mengikut
warna-warna tong.
c. Guru memaparkan kad
perkataan jenis-jenis bahan yang
boleh dikitar semula.
Rancangan Pengajaran Harian
Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1
d. Murid mendengar dan
mengulang perkataan yang
disebut oleh guru berpandukan
kad perkataan yang ditunjukkan.

Langkah 2 Media: kad perkataan Aktiviti 3


Nilai: bekerjasama (replika tong
a. Guru memanggil 5 orang murid KBT: kecerdasan kitar semula)
secara rawak dan memberikan pelbagai
mereka satu kad perkataan Aktiviti 4
kategori bahan kitar semula.
b. Murid melekatkan kad perkataan
yang diberi pada replika tong
sampah di hadapan dengan
tepat.
c. Murid diminta mengeja dan
membaca kad perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka
dan suku kata tertutup.

Langkah 3 Media: set kad suku Aktiviti 5


kata (sampul set kad
a. Guru membahagikan murid Nilai: kerjasama suku kata)
kepada 5 kumpulan KBT: kecerdasan
b. Setiap kumpulan mendapat satu pelbagai
sampul set kad suku kata terbuka
dan tertutup.
c. Murid menyusun kad-kad suku
kata supaya menjadi beberapa
perkataan yang lengkap
d. Murid membentangkan
perkataan-perkataan yang dibina
Rancangan Pengajaran Harian
Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1
di hadapan kelas.
e. Murid membaca kuat perkataan
dengan sebutan yang betul
secara kumpulan dan kelas.
f. Murid diminta untuk mengeja dan
menyebut perkataan yang
ditunjukkan guru secara bergilir-
gilir.

Penutup Media: carta lirik Aktiviti 6


Nilai: kerjasama
a. Murid menyanyikan lagu KBT: kecerdasan
“Kebersihan” dengan bimbingan pelbagai
guru.

Pentaksiran KBT: kecerdasan Aktiviti 7


pelbagai
a. Murid menyebut dan menulis
perkataan dengan ejaan yang
betul.

Pemulihan KBT: konstruktivisme Aktiviti 5


(sampul set kad
a. Murid diminta menggabungkan suku kata)
suku kata menjadi perkataan dan
mengeja serta menyebut
perkataan itu.

Pengayaan KBT: konstruktivisme Aktiviti 7

a. Murid diminta membentuk frasa


Rancangan Pengajaran Harian
Strategi
Kemahiran Membaca
P&P
Tahun 1
yang bermakna daripada
perkataan diberi dan diminta
menulis frasa yang telah dibina.

You might also like