You are on page 1of 13

HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

SOALAN 1

 Mod Tutorial
 Mod Penerokaan
 Mod Aplikasi
 Mod Komunikasi

Berdasarkan kombinasi mod-mod di atas, bina satu Rancangan Pelajaran


Harian (RPH) yang lengkap dalam satu waktu pengajaran mana-mana satu
mata pelajaran major atau minor anda.

Tarikh : 03 Januari 2009


Masa : 60 Minit
Kelas : Tahun 3
Bilangan Murid : 30 Orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Masyarakat Malaysia alaf baru

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :


- Komputer
- CD
- Kertas sebak

Pengetahuan Sedia ada:


- Murid telah mendengar lagu Keranamu Malaysia.
- Murid telah mengetahui bidang-bidang pekerjaan di Malaysia.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


- Menyenaraikan lima perubahan dalam kehidupan masyarakat
Malaysia pada masa kini.
- Memberi maksud lirik lagu dalam bahasa gramatis.

1
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan


BBM
i. Guru memperdengarkan lagu Keranamu
1. Lirik Lagu
Malaysia dan meminta pelajar menyanyi
2.
bersama-sama.
Komputer/LCD
ii. Bersoaljawab dengan pelajar: (Mod
Set Induksi
Komunikasi)
Keranamu
a. Nyatakan lapisan masyarakat yang
Malaysia (5 Nilai
disebutkan dalam lagu.
Minit) - Cinta negara
b. Mengapakah anak-anak perlu diasuh
mindanya.
Kecerdasan
c. Apakah harapan negara kepada
pelbagai:
masyarakat Malaysia alaf baru.
-muzik
Aktiviti-Aktiviti (Langkah)
i. Pelajar membaca beberapa baris lagu seperti
berikut: (Mod Penerokaan)
BBM
-Powerpoint
Buruh, nelayan dan juga petani
Langkah 1: Gaya hidup kini dah berubah
Nilai
Menukar ayat Anak-anak terasuh mindanya
-Kegigihan
puitis supaya Jadi generasi bijak pandai
-Kerajinan
menjadi
gramatis (10 ii. Pelajar menyusun ayat daripada baris lagu
-Pembelajaran
minit) supaya menjadi ayat yang gramatis dengan
berbantu
bantuan guru. (Mod Aplikasi)
teknologi.
a. Gaya hidup buruh, nelayan dan petani
-Direktif
sudah berubah.
b. Minda anak-anak terasuh supaya menjadi
generasi bijak pandai.
Langkah 2 i. Guru memaparkan ayat majmuk yang dipetik BBM
Ayat majmuk daripada lirik lagu contoh: (Mod Tutorial) -Powerpoint
dan ayat a. Gaya hidup buruh, nelayan dan petani
tunggal (10 sudah berubah. Nilai
minit) b. Pakar teknologi maklumat, pakar ekonomi, - Berdikari
jaguh sukan dan jutawan berkereta buatan
nasional. -Kemahiran
ii. Pelajar mencerakinkan ayat majmuk kepada teknologi
ayat tunggal contoh: (Mod Aplikasi) maklumat dan
a. Gaya hidup buruh sudah berubah komunikasi.
b. Gaya hidup nelayan sudah berubah. -Pembelajaran

2
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan
bersifat
c. Gaya hidup petani sudah berubah.
individu.
i. Pelajar menyenaraikan lapisan masyarakat di
Malaysia. Contoh buruh, petani, nelayan, guru Nilai
dan lain-lain. (Mod Tutorial) - Bekerjasama
ii. Guru mencatatkan lapisan masyarakat di
Langkah 3
Malaysia.
Masyarakat
iii. Pelajar membuat perbandingan masyarakat -Kajian masa
Malaysia alaf
petani, buruh, nelayan dan peniaga dahulu depan.
baru (10
dan alaf baru daripada aspek : (Mod Tutorial) -Kemahiran
minit)
a. Peralatan berfikir
b. Pemasaran -Pembelajaran
c. Pendidikan kontekstual
d. Gaya hidup
i. Pelajar dipecahkan kepada empat kumpulan.
BBM
ii. Setiap kumpulan diminta untuk
-Kertas sebak.
menyenaraikan usaha-usaha bagi
meningkatkan produktiviti masyarakat seperti
berikut: (Mod Penerokaan)
Nilai
Langkah 4 Kumpulan 1: Petani
-Bekerjasama
Usaha-usaha Kumpulan 2: Nelayan
-Berkeyakinan
meningkatka Kumpulan 3: Peniaga
n produktiviti Kumpulan 4: Buruh
-Koperatif dan
masyarakat iii. Setiap kumpulan membentangkan hasil
koloboratif.
(20 minit) perrbincangan kumpulan. (Mod
-Kecerdasan
Penerokaan)
pelbagai
iv. Pelajar berhujah mempertahankan idea
(interpersonal)
kumpulan dengan menggunakan bahasa
dan intonasi yang sesuai. (Mod
-Pemudahcara
Komunikasi)

i. Guru memperdengarkan lagu Keranamu


Penutup (5 Nilai
Malaysia semula.
minit) -Cinta negara
ii.Pelajar menyanyi beramai-ramai.

Pengisian Kurikulum
Sistem Bahasa: Sintaksis ( ayat dasar dan ayat majmuk)

Kemahiran Bernilai Tambah:


- Kecerdasan pelbagai: Muzik, dan interpersonal.
- Kemahiran generik: Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi

3
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan
(KTMK)

SOALAN 2
Dengan menggunakan mod-mod yang telah di pilih dalam merangka RPH
tersebut, bina bahan Bantu mengajar dengan menggunakan perisian
persembahan elektronik untuk aktiviti pembelajaran untuk tempoh lebih
kurang 10 hingga 15 minit. Anda perlu menentukan di mana bahan tersebut
akan diaplikasikan dalam langkah pengajaran dan pembelajaran iaitu pada
bahagian Komponen Asas atau Komponen Tambahan. Terapkan realetak
CASPER dalam pembinaan bahan pembelajaran tesebut.

Antara Persembahan Power Point yang disedikan.


Rajah 1:

Tekan Pada Butang MASUK untuk memasuki perisian seterusnya.

Rajah 2:

4
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Lirik lagu Keranamu Malaysia akan dipaparkan dan dimainkan. Dan Tekan
butang Terus.

Rajah 3:

Guru memberikan contoh menukarkan Ayat Puitis kepada Ayat Gramatis. Tekan
“Terus” untuk ke paparan seterusnya.

Rajah 4:

Para pelajar diminta memberikan contoh Ayat Puitis dan tukar menjadi Ayat
Gramatis. Tekan “Terus” untuk ke paparan seterusnya.

5
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Rajah 5:

Guru menerangkan maksud Ayat Majmuk. Tekan “Terus” untuk melihat maksud
Ayat Tunggal.

Rajah 6:

Guru menerangkan maksud Ayat Tunggal. Tekan “Terus” untuk melihat Contoh
Ayat Majmuk.

6
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Rajah 7:

Guru memberikan contoh Ayat Majmuk. Tekan “Terus” untuk melihat aplikasi
seterusnya.

Rajah 8:

Guru memberikan contoh bagaimana Ayat Majmuk diceraikan kepada Ayat


Tunggal. Tekan “Terus” bagi melihat aplikasi berikutnya.

7
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Rajah 9:

Guru meminta para pelajar membuat 4 kumpulan mengikut lapisan masyarakat


di Malaysia. Tekan “Terus” untuk meneruskan aplikasi seterusnya.

Rajah 10:

Pelajar diminta membuat perbandingan lapisan masyarakat dulu dan sekarang.


Tekan “Terus” untuk meneruskan aplikasi.

8
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Rajah 11:

Setiap kumpulan diberikan tajuk masing-masing.

Rajah 12:

Pelajar diminta membentangkan idea setiap kumpulan.

Rajah 13:

9
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

Aplikasi tamat.

SOALAN 3

Penerbitan meja atau brosur sebagai bahan bantu mengajar dalam


pengajaran anda.

a. Halaman Hadapan

Mata Pelajaran:
Bahasa
Melayu

Tajuk:
Masyarakat
Malaysia
alaf baru

Guru:
Selamah

10
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

b. Halaman Dalam

Keranamu Malaysia
Menukar ayat puitis
Buruh, nelayan dan juga petani supaya menjadi gramatis
Gaya hidup kini dah berubah
Anak-anak terasuh mindanya AYAT PUITIS
Lahir generasi bijak pandai Buruh, nelayan dan juga petani
Gaya hidup kini dah berubah
Pakar IT, pakar ekonomi
Jaguh sukan dan juga jutawan AYAT GRAMATIS
Berkereta jenama negara Gaya hidup buruh, nelayan dan
Megah menyusur di jalan raya petani sudah berubah.

Alam cyber teknologi terkini AYAT MAJMUK


Kejayaan semakin hampiri Gabungan dua atau lebih ayat
Biar di kota ataupun desa tunggal dalam satu ayat
Kita semua pasti merasa bangga
AYAT TUNGGAL
Keranamu kami mendakap tuah Terdiri daripada satu subjek dan
Keranamu kami bangsa berjaya satu predikat.
Keranamu kami hidup selesa
Limpah budi kemakmuran negara

Keranamu kami bebas merdeka


Keranamu myawa dipertaruhkan
Keranamu rela kami berjuang
Demi bangsa kedaulatan negara

( ulang dari mula )

Keranamu Negara Malaysia


Malaysia...
Terima kasih Malaysia !

11
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

SOALAN 4
Pengajaran anda perlulah disokong dengan capaian-capaian laman web
berkaitan tajuk tersebut. Senaraikan LIMA URL atau alamat laman web
yang berkenaan dalam Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang anda
bina.

http://www.geocities.com/Athens/Agora/3439/ketaksaan.htm

http://www.scribd.com/doc/6669642/Ayat-Majmuk

http://tatabahasabm.tripod.com/tata/amajmuk.htm

http://d.scribd.com/docs/13o1hqpgaknudmvq4u8w.pdf

http://kahkahkah.mnazman.com/modules/news2/article.php?storyid=9

12
HBEF 2303 Teknologi Maklumat Dalam Pendidikan

RUJUKAN

ALESSI, S. M. & Trollip, S. R. (1991). Computer-based instruction methods and


development. Englewood Cliffs, NJ: Prentice Hall.
Ismail Zain (2002). Aplikasi multimedia dalam pengajaran. Kuala Lumpur: Utusan
Publications.

http://www.sazlie.com/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,6/
Itemid,99999999/
http://www.ipbl.edu.my/inter/penyelidikan/2002/lai.PDF
http://d.scribd.com/docs/13o1hqpgaknudmvq4u8w.pdf

13

You might also like