You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 3 Kreatif

Tarikh : 15 Julai 2011 (Jumaat)

Masa : 1 jam (8.30 a.m - 9.30 a.m)

Bilangan murid : 25 Orang (15 Lelaki, 10 Perempuan)

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Tema : Pengangkutan

Tajuk : Pengangkutan darat (Kereta, bas, van)

Teknik : Model

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

ARAS 3
i. Menghasilkan binaan dan menghias dengan
menggunakan pelbagai alat dan bahan serta teknik
secara kreatif.
ii. Membuat pernyataan secara lisan tentang hasil kerja
sendiri dan rakan.
iii. Membuat dokumentasi mudah dalam portfolio.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan menaiki kenderaan.

Bahan Bantu Mengajar : Laptop dan LCD, contoh model kereta.

Alatan dan Bahan : Kotak, penutup botol, tali, kad manila, gam, gunting, slotap,
double tape dan pen marker.

Buku : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Tahun 3

Nilai : Kekemasan, kreativiti, keselamatan dan kerjasama.


LANGKA ISI PENGAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID STRATEGI
H PENGAJARAN
Set Induksi Pengenalan i) Guru menayangkan i) Murid melihat dan TKP
(5 Minit) Tayangan Video video berkaitan mendengar video -Kecerdasan Verbal-
dengan jenis-jenis yang ditayangkan Linguistik
kenderaan darat. oleh guru. -Kecerdasan visual-
ii) Guru menunjukkan ii) Murid melihat dan Ruang
contoh hasilan model memberi respon
kenderaan darat. tentang hasilan model Kontekstual
iii) Guru mengaitkan kereta.
dengan aktiviti iii) Murid mendengar KBKK
pembelajaran dengan penerangan guru -mencirikan
topik pada hari ini. dengan teliti. -mengelaskan
-mengenalpasti
Langkah 1 Perkembangan i) Guru memberi i) Murid mendengar TKP
(5 Minit) Pelajaran penerangan dan penerangan dan -Kecerdasan Verbal-
tunjukcara tentang melihat guru Linguistik
Langkah-langkah Membuat cara membuat model menunjuk cara -Kecerdasan Visual-
Model Kereta :
a. Memotong kotak mengikut kenderaan darat membuat model Ruang
bentuk yang diingini menggunakan bahan kenderaan darat
dengan menggunakan kutipan dan objek tersebut. KBKK
gunting. alam. -Menjana Idea
b. Menebuk tayar kereta -Mengkategori
menggunakan pisau lipat.
c. Mencantum bahan kereta
menggunakan double
tape.
d. Menampal kad manila
pada bahagian model
kereta yang telah siap.
Langkah 2 Perkembangan Isi i) Guru mengagihkan i) Murid membentuk TKP
(30 minit) murid-murid kepada kumpulan mengikut -Kecerdasan Visual-
5 kumpulan. arahan guru. Ruang
ii) Guru meminta murid ii) Murid memulakan -Kecerdasan Verbal-
untuk membuat tugasan dalam Linguistik
model kenderaan kumpulan.
darat dalam iii) Murid minta cadangan KBKK
kumpulan masing- daripada guru. -Menjana Idea
masing. -Mereka cipta
iii) Guru memantau dan
memberi bimbingan
aktiviti murid.
Langkah 3 Apresiasi dan Refleksi i) Guru memilih 3 i) Murid-murid TKP
(15 Minit) contoh hasilan yang mendengar ulasan -Kecerdasan Verbal-
terbaik daripada guru dengan teliti. Linguistik
kumpulan. ii) Murid memberi -Kecerdasan
ii) Guru meminta 3 komen ke atas hasil Intrapersonal.
orang murid untuk kerja rakan mereka.
memberi pandangan KBKK
ke atas hasil kerja Menilai
rakan mereka.
Penutup Rumusan i) Guru membuat i) Murid mendengar TKP
(5 Minit) rumusan tentang rumusan guru dengan -Kecerdasan Verbal-
Lirik Lagu “Kereta Merah” pelajaran hari ini penuh teliti. Linguistik
berkaitan dengan ii) Murid menyanyi -Kecerdasan Muzik
Bapaku dari kota, bapaku beli
kan kereta, teknik membuat bersama-sama guru
Kereta kecil warna merah, model. dengan penuh Masteri
bolehku bawa ke sekolah, ii) Guru meminta murid semangat.
Pom...pom...pom...pom3x untuk menyanyi lagu “ KKBK
pon...kereta kecil ku berbunyi, Kereta Merah” -Menilai
marilah adik mari naik,
boleh ku bawa jumpa nenek... -Membuat
nenek..atuk... kesimpulan
REFLEKSI

Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan berkesan dan teratur. 90% murid menunjukkan sikap minat dan
kesungguhan dalam menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru. 10% murid tidak membawa kelengkapan alatan seni.
Guru mengingatkan murid agar membawa kelengkapan alatan seni setiap kali sesi pengajaran dan pembelajaran seni
dijalankan dan menyuruh mereka berkongsi alatan dengan kumpulan lain.

You might also like