You are on page 1of 12

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 08 FEBRUARI 2010 (ISNIN) MASA TEMA : 0810 0910 (60 MINIT) : SEKOLAHKU BERJASA

TAJUK : SEKOLAHKU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Tarikh Masa Tahun Tema Tajuk Pelajaran Bilangan Murid

: 08 Februari (Isnin) : 0810 0910 (60 minit) : Tahun 4 Biru : Sekolahku Berjasa : Sekolahku : 32 orang

Fokus Utama 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1 (i) : Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. Fokus Sampingan 1.1 : Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang sesuai. Aras 1(i) : Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami atau yang dilihat atau yang dibaca. 8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk Aras 1(i) : Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan. Pengetahuan Sedia Ada : i) Murid-murid tahu mengenai persekitaran sekolah. ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Objektif Eksplisit : Pada akhir pelajaran murid dapat : i) Berbual mengenai tiga daripada lima situasi di sekolah berdasarkan paparan kad gambar dan perkataan yang diberikan. ii) Membaca lancar tiga daripada enam perenggan petikan Sekolahku dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan lembaran petikan yang diberikan. iii) Menulis tiga daripada enam ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan dalam lembaran kerja. Sistem Bahasa i) Tatabahasa ii) Kosa kata Pengisian Kurikulum i) Ilmu ii) Nilai murni : : Ayat Tunggal : syarikat, luput, patah riuk, idola dan berdedikasi. : : Pendidikan Moral : Mendengar nasihat, hormat menghormati, mengenang jasa, kebersihan, rajin, bekerjasama : : Interpersonal, Verbal linguistik, Kinestetik, Intrapersonal, muzik, naturalis, spatial : Menceritakan semula dan menjana idea : Bacaan mentalis, bacaan mekanis dan bacaan secara individu.

Kemahiran Bernilai Tambah i) Teori Kecerdasan Pelbagai ii) Kemahiran berfikir iii) Belajar Cara Belajar

Isi Pelajaran : i) Berbual mengenai situasi di sekolah ii) Petikan teks Sekolahku. iii) Tatabahasa Ayat Tunggal iv) Kosa kata

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Bahan Sumber Mengajar i. Petikan teks ii. Video klip iii. Kad manila iv. Kad perkataan v. Kad gambar vi. Set kad sorong tarik vii. Kertas kosong viii. LCD projektor & Laptop

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Langkah / Masa Set induksi (5 minit)

Isi Pelajaran Klip Video Sekolahku Contoh Soalan : 1. Apakah yang telah anda perhatikan di dalam paparan klip video tadi? 2. Pada pendapat anda, di manakah situasi ini berlaku? -

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru menunjukkan klip video mengenai persekitaran sekolah Murid bersoal jawab dengan guru mengenai paparan klip video yang dipaparkan. Murid digalakkan berbual dengan rakan berdasarkan situasi yang ditunjukkan dalam klip video Guru memaparkan kad perkataan Sekolahku dan mengaitkan dengan isi pelajaran.

Catatan TKP - Verbal linguistik - Interpersonal Strategi - Berpusatkan murid BSM - Klip Video - Kad Perkataan Teknik: - Soal jawab Penilaian HP 1.1 Aras : 1(i)

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Perkembangan Langkah 1 (15 minit)

Kad gambar 1. Situasi di kantin 2. Situasi perhimpunan 3. Situasi di bilik guru 4. Situasi di taman 5. Situasi di padang Contoh Kata kunci 1. Membeli makanan 2. Membuang sampah 3. Ucapan guru besar 4. Nyanyian lagu Negaraku 5. Menyemak buku 6. Berbual dengan rakan 7. Berehat di taman 8. Menyiram pokok 9. Berlari 10. Bersenam

Guru memaparkan kad gambar yang menunjukkan situasi di sekolah kepada muridmurid. Guru juga memaparkan kata kunci bagi setiap kad gambar kepada murid-murid. Murid-murid memerhatikan kad gambar yang dipaparkan dan bersoaljawab dengan guru Beberapa orang murid dipilih untuk berbual tentang situasi-situasi yang terdapat di dalam gambar tersebut. Murid menggunakan kata kunci yang terdapat pada kad gambar semasa berbual

Kemahiran Berfikir: - Menjana idea TKP: - Verbal linguistik - Interpersonal - Naturalis - kinestetik Ilmu: - Pendidikan Moral Nilai: - Kebersihan - Menghormati - Rajin - Bekerjasama BSM: - Kad gambar - Kad perkataan - Slaid powerpoint Penilaian HP FS :1.1 : Aras 1(i)

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Langkah 2 (20 minit)

Petikan Sekolahku Soalan Kefahaman 1. Siapakah aku dalam petikan tersebut? 2. Apakah pekerjaan aku sekarang? 3. Siapakah nama rakan karib aku? 4. Apakah nama sekolah tempat aku belajar? 5. Siapakah nama guru idola aku ? 6. Apakah sikap guru idola aku? Sistem Bahasa Kosa kata: 1. syarikat 2. luput 3. patah riuk 4. idola 5. berdedikasi

Guru mengedarkan petikan teks bertajuk Sekolahku kepada murid. Murid-murid diminta untuk membaca teks petikan secara senyap terlebih dahulu. Guru meminta murid-murid membaca petikan beramai-ramai dengan intonasi yang betul Beberapa orang murid membaca petikan secara individu. Guru membimbing murid lemah membaca teks dengan lancar dan dengan intonasi yang betul Guru menyoal murid mengenai isi petikan yang dibaca berdasarkan soalan kefahaman yang diberikan. Murid-murid membaca kosa kata yang digariskan di dalam petikan. Murid dibimbing mencari makna perkataan yang terdapat didalam petikan tersebut. Guru memaparkan kad perkataan mengenai kosa kata pada papan tulis dan meminta beberapa orang murid menulis makna perkataan di papan tulis

Strategi : BCB: - Bacaan mentalis - Bacaan mekanis - Bacaan secara individu TKP: - Verbal linguistik - Interpersonal - Kinestetik

Nilai murni: - Mendengar nasihat - Mengenang budi BSM: - Petikan teks - Slaid Powerpoint - Kad perkataan Penilaian HP FU :5.2 Aras 1(i)

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Langkah 3 (15 minit )

Latihan bertulis Ayat Tunggal

Penerapan Tatabahasa:

Ayat tunggal terdiri daripada dua bahagian iaitu subjek dan predikat. Subjek ialah judul bagi ayat dan predikat merupakan keterangan bagi judul.

Guru menerangkan maksud ayat tunggal kepada murid. Guru memaparkan contoh ayat tunggal yang terdapat dalam petikan Guru meminta murid membaca ayat-ayat tunggal yang dipaparkan Guru mengedarkan lembaran kerja kepada muridmurid. Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid-murid iaitu mengikut Kumpulan A, B dan C. Kumpulan A dan B Membina ayat tunggal daripada perkataan yang diberikan Kumpulan C Melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai

TKP : - Verbal linguistik - Intrapersonal Sistem Bahasa - Ayat Tunggal Strategi - Pendekatan Deduktif Kemahiran Berfikir - Menjana Idea BSM - Kad manila - Lembaran kerja - Set kad sorong tarik - Kertas kosong Penilaian HP FU : 5.2 Aras 1(i) FS : 8.1 Aras 1 (i)

Pengayaan Permainan Bahasa : Mari bermain sorong tarik Pemulihan Bimbingan membaca petikan Sekolahku

Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Pengayaan - Guru memberikan set kad sorong tarik - Murid membina ayat dengan menggunakan kad

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU tukar ganti sorong tarik Murid menulis ayat yang dibina di dalam kertas Murid yang membina ayat paling banyak dianggap pemenang.

RPH 1

Pemulihan Guru membimbing murid-murid pemulihan membaca teks Sekolahku dengan intonasi yang betul Nyanyian lagu sekolah Penutup (5 minit) Rumusan isi pelajaran. -Kita hendaklah sentiasa menghormati dan mendengar nasihat guru -Kita hendaklah menjaga kebersihan kawasan sekolah telah ditaburkan kepada kita. Guru memaparkan lirik lagu sekolah menggunakan slide power point Murid membaca lirik lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul Guru memainkan muzik lagu sekolah Murid dan guru menyanyi bersama-sama Guru meminta murid secara sukarela menyatakan isi pelajaran dan nilai-nilai yang telah dipelajari. TKP: - Verbal linguistik - Muzik Nilai murni: - Mendengar nasihat - Mengenang budi - Hormat menghormati - Menjaga kebersihan Ilmu : Muzik Penilaian HP FU : 5.2 Aras 1(i) Aktiviti susulan : Murid melukis gambar persekitaran sekolah dan letakkan dalam buku skrap- TKP : Naturalis dan Spatial

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing : Catatan

Disemak oleh Guru Besar : Catatan

Tandatangan : Nama : Tarikh :

Tandatangan : Nama : Tarikh :

10

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA ISU Kekuatan : BUKTI TINDAKAN SUSULAN Penambahbaikan :

Kelemahan :

Tindakan Susulan :

Disemak oleh Guru Pembimbing : Catatan : Tandatangan :

Disemak oleh Pensyarah Pembimbing : Catatan : Tandatangan :

11

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1

Nama : Nama : Tarikh : Tarikh : Catatan : Sila rujuk Borang PR1/P Komponen Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan kelemahan

12

JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG

You might also like