You are on page 1of 19

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (Mengikut Model Assure)

Nama Guru Mata Muridan Kelas Tarikh Masa Bilangan Murid Tajuk Hasil Pembelajaran

Muhammad Rizal Bin Mohd Bai Pendidikan Kesihatan Tahun 2 2 Cemerlang 20 Julai 2011 8.00-8.30Pagi 25 Orang Pemakanan-makanan berkhasiat Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyenaraikan 3 daripada 5 jenis kategori makanan iaitu susu,daging,buah-buahan dan sayur-sayuran,roti dan bijirin dan lemak. 2. Membezakan makanan berkhasiat dan yang tidak berkhasiat 3. Mengamalkan sikap bekerjasama semasa aktiviti dalam kumpulan

Analisis Murid

Ciri Umum Murid

Pengetahuan Sedia Ada Gaya pembelajaran

Berlatarbelakangkan sekolah Bandar,Murid tahun 2 yang terdiri daripada murid lelaki dan murid perempuan,Murid dalam kumpulan ini berpencapaian cemerlang.

Mereka mempunyai pengetahuan sedia ada tentang makanan berkhasiat melalui media massa seperti buku,internet,majalah dan sebagainya.

Murid cenderung ke arah gaya pembelajaran visual dan aktiviti kategori,Murid-murid lebih menyukai pembelajaran dua hala iaitu pembelajaran yang berpusatkan murid.Tambahan itu,aktiviti dalam kumpulan dan pembelajaran visual lebih menarik minat murid untuk memberi

tumpuan sewaktu proses pengajaran dan pembelajaran

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyenaraikan 3 daripada 5 jenis kategori makanan iaitu susu,daging,buah-buahan dan lemak. 2. Membezakan makanan berkhasiat dan yang tidak berkhasiat 3. Mengamalkan sikap bekerjasama semasa aktiviti dalam kumpulan sayur- sayuran,roti dan bijirin dan

Memilih kaedah,media dan sumber

Kaedah Pengajaran

Media yang sesuai dengan kaedah pengajaran Video tersebut berkaitan dengan makanan berkhasiat.Ia juga menerangkan tentang pengambilan makanan mengikut piramid makanan.Video digunakan dalam set induksi bagi membentuk semula pengetahuan murid tentang makanan berkhasiat.Melalui penggunaan video,ia akan membantu meningkatkan minat murid semasa belajar.
4

Bahan-bahan yang membantu mencapai objektif Komputer dan LCD

Kuliah

Bahan 2D-Carta kategori Makanan

Media 1(2D) Murid perlu memadankan gambar makanan dengan kategori makanan. Perbincangan berkumpulan.Murid perlu kenalpasti nama dan kategori makanan mengikut aras dalam piramid makanan

Bahan 3D-Model Piramid Makanan

Set soalan

Menggunakan media dan bahan

Tayangan video klip Memaparkan klip video berkaitan makanan berkhasiat pada skrin menggunakan LCD projector di hadapan kelas sebelum ditayangkan pada murid bagi memastikan ia bersesuaian serta mencapai objektif pembelajaran Bahan 2D Carta yang mengandungi kategori makanan dan gambar makanan telah disemak arahan penggunaanya terlebih dahulu sebelum ditunjukkan kepada murid Bahan 3D Menggunakan model piramid makanan yang dibina mengikut aras makanan bagi memudahkan pemahaman murid mengenai makanan berkhasiat.

Melibatkan Murid

Set Induksi

Murid dikehendaki memberi perhatian terhadap tayangan video. Guru menujukan soalan kepada murid berkaitan dengan video yang ditayang. Sesi soal jawab mengenai sarapan yang mereka ambil sebelum ke sekolah.

Langkah 1

Guru menyampaikan maklumat mengenai kategori makanan

Penerangan tentang piramid makanan mengikut aras..

Guru bahagi murid seramai 4 orang dalam satu kumpulan.

Enam soalan mengenai makanan berkhasiat diberikan. Guru pastikan semua murid terlibat semasa perbincangan

Pembentangan jawapan perbincangan bagi setiap kumpulan

Langkah 2

Pengukuhan maklumat oleh guru mengenai kategori makanan. Minta murid memadankan kategori makanan dan gambar dengan betul pada carta kategori makanan yang disediakan.

Penutup

Aktiviti kuiz mengikut kumpulan Ikut kumpulan yang telah dibentuk sebelumnya.

Perlu angkat tangan jika hendak menjawab. Soalan yang diberikan berdasarkan makanan berkhasiat.

Penilaian

1. Nilai semula perancangan pengajaran dan pembelajan serta media yang digunakan di dalam kelas
2. Nilai pencapaian murid dengan membuat kuiz untuk mengukur tahap

pencapaian murid tentang topik yang telah diajar pada hari tersebut.

Cara penggunaan 2D (Carta Kategori Makanan)

1.Guru memanggil murid tampil ke hadapan untuk melakukan aktiviti. 2.Murid hanya perlu menampal nama kategori makanan pada carta yang disediakan. 3.kategori makanan yang ditampal perlulah dipadankan dengan betul dengan gambar yang tersedia pada carta. 4.Kemudian guru member peluang kepada murid lain untuk merasai dan melaksanakan aktiviti tersebut. 5.Carta 2D tersebut digunakan dalam langkah 2 sesi pengajaran.

Cara penggunaan 3D (Piramid Makanan)

1.Guru bahagi murid kepada beberapa kumpulan. 2.Guru menerangkan tentang piramid makanan mengikut aras. 3.Setiap murid berpeluang melihat model Piramid Makanan dalam bentuk 3D dengan lebih dekat. 4.Kemudian murid dikehendaki berbincang dan menjawab soalan secara berkumpulan yang berkaitan dengan makanan berkhasiat. 5.Piramid makanan 3D tersebut digunakan dalam langkah 1 sesi pengajaran.

10

11

12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Muridan Tunjang Kemahiran Tajuk Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid

: Pendidikan Kesihatan : Gaya hidup sihat dan selamat : Piramid makanan : Pemakanan-makanan berkhasiat : 20 April 2011 : 8.40 pagi 9.40 pagi : 2 Cemerlang : 30 orang

13

Pengalaman lepas : 1. Murid sudah memmuridi jenis makanan harian.. 2. Murid sudah memmuridi waktu makan harian.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dapat : 1.Menyenaraikan 5 jenis kategori makanan iaitu susu,daging,buah-buahan dan sayur-sayuran,roti dan bijirin dan lemak. 2.Membezakan makanan berkhasiat dan yang tidak berkhasiat 3.Mengamalkan sikap bekerjasama semasa aktiviti dalam kategori . Penerapan Nilai KBKK : Bekerjasama dan menghormati rakan semasa melakukan perbincangan dalam kategori. : Membuat analisis

Penggabungjalinan : subjek sains Kesepaduan : kesihatan diri

Alat Bantu mengajar : -carta piramid makanan(2D) -model piramid makanan(3D)

14

Bahagian / Masa Set Induksi Permulaan (5 minit)

Aktiviti Tayang video tentang pemakan

Butiran Mengajar Beri perhatian terhadap tayangan video. Tanya soalan berkaitan tayangan video Soal jawab mengenai sarapan yang mereka ambil sebelum ke sekolah Penyampaian maklumat mengenai kategori makanan Penerangan tentang makanan mengikut aras. piramid

Organisasi

Alatan / Catatan Interpersonal.

XX XX

XX XX Model piramid makanan(3D)

Perkembangan Menerangkan mengenai Langkah 1 makanan (10 minit) berkhasiat berdasarkan model piramid makanan(3D)

XX XX

XX XX

Minta murid ke hadapan dan kenal pasti nama dan jenis makanan yang terdapat dalam piramid makanan. Pengukuhan maklumat mengenai kategori makanan. Minta murid memadankan kategori makanan dan gambar dengan betul.

Langkah 2 (10 minit)

Menerangkan mengenai kategori makanan berdasarkan carta(2D) Perbincangan

XX XX

XX XX

Carta kategori makanan(2D)

15

Langkah 3 (15 minit)

dalam kategori

Guru bahagi murid seramai 4 orang dalam satu kategori. Enam soalan mengenai makanan berkhasiat diberikan. Guru pastikan semua murid terlibat semasa perbincangan Pembentangan jawapan perbincangan bagi setiap kategori Aktiviti kuiz mengikut kategori Ikut kategori yang telah dibentuk sebelumnya. Perlu angkat tangan jika hendak menjawab. Soalan yang diberikan berdasarkan makanan berkhasiat. Soal mengenai apa yang murid faham pada sesi pengajaran tersebut.

Lembaran kerja XX XX XX XX XX XX XX XX

Kemuncak (10 minit) Kuiz mengenai makanan berkhasiat

XX XX XX XX

XX XX XX XX

Soal jawab Penutup (10 minit)

XXXXXX 16

Minta murid membuat kesimpulan terhadap apa yang diajar.

XXXXXX

17

18

19

You might also like